Psikoloji Okumaları’nda Pek Çok Alanda Kadın/Erkek Farklılıkları Konusu Ele Alındı

26 Aralık Perşembe günü Zehra Ağır (Psikoloji’09) moderatörlüğünde düzenlenen oturumda bilişsel süreçler, zekâ, algı ve dikkat gibi pek çok alanda kadın/erkek cinsiyet farklılıkları konusunu ele aldık.

Oturumumuza önce konuyu hangi başlıklar altında ele alacağımızı belirterek başlayan Zehra Ağır, bu konuda bilinen gerçekleri hatırlatmanın yanı sıra bizi yeni gerçeklerle de aydınlattı. Oturumda kadın ve erkek cinsiyet farklılıkları konusunu bilişsel, fiziksel, duygusal, sosyokültürel ve genetik farklılıklar başlıkları altında inceledik.

İlk olarak en çok bilinen ama aslında gerçekliği olmayan bir söylemle başladık: “Kadınların erkeklerden çok daha fazla konuştuğu söylemi.” Zehra Ağır bunun asılsız olduğunu ve araştırmalar sonucunda aslında kadın ve erkeklerin aynı kelime sayısıyla konuştuğunu ifade etti. Diğer bir asılsız söylem ise kadınların daha kötü şoförler olduklarıydı. Gerçek olan ise kadınların aslında daha dikkatli sürücüler olduğu ve kaza oranlarının erkeklerde daha fazla olduğudur.

Programda ele aldığımız farklılıklardan bazıları ise şu şekildeydi:

Sosyokültürel farklılıklara baktığımızda kadınların erkeklere oranla duygusal olarak insanları daha iyi anladıkları herkesçe bilinen bir söylemdir. Zehra Ağır bu durumun kız ve erkek bebeklerde dahi gözlemlenebildiğini belirtti. Örneğin kız bebekler yüz mimiklerini daha iyi ve hızlı algılarken erkek bebekler hareketi daha hızlı algılamaktadır. Her iki cinse fiziksel olarak baktığımızda ise kadınların vücutlarındaki yağ oranının daha fazla olmasının aslında kadınları dünyada daha iyi yüzücüler yaptığını öğrendik.

Bu farklılıklar Fonksiyonel Manyetik Rezonans Görüntüleme (FMRI) tekniğiyle resimlenen beyin fotoğraflarında gözlemlenebilmektedir. Ağır’ın belirttiği üzere kadın ve erkek cinsiyet farklılığının en görülmediği alan ise bilişsel alandır.

Zehra Ağır tüm bu farklılıkların üzerinde durmasına karşın aslında cinsiyetten kaynaklı birçok farklılığın toplumsal olarak da şekillenebildiğini göz ardı etmememiz gerektiğini belirterek oturumu sonlandırdı.

Haber: Zeynep Öncül-İngilizce Öğretmenliği ’21

Platformunuzu seçin ve paylaşın.