Ağa Han Hazineleri Sergisi’ni Gezdik

12 Şubat Cumartesi günü öğrenci ve mezun arkadaşlarımızdan oluşan bir ekiple İslam sanatının en seçkin örneklerinin sergilendiği Ağa Han Hazineleri Sergisi’ni ziyaret ettik.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti çerçevesinde 5 Kasım 2010 – 13 Mart 2011 tarihleri arasında Sakıp Sabancı Müzesi‘nde ziyaret edilebilecek olan sergide pek çok güzide eser sergileniyor.

Sergide ahşap, metal, kumaş gibi çeşitli malzemeler üzerine yazılmış Kur’an-ı Kerim metinleri, ecza kutuları, ipekli kaftanlar, sedef kakmalı kapıların yanı sıra kitap sanatının yıllar içindeki gelişimi ve kitap yapım teknikleri ele alınıyor. Şehname ve El-Kanun fi’t-Tıb gibi bir çok edebî ve bilimsel eserin de minyatür ve elyazması örneklerini görmek mümkün.

Serginin en ilgi çeken kısmı ise dijital kitaplar oldu. Elyazmalarının dijital ortama aktarılmasıyla oluşturulan sistemde, yazmaların sayfalarını çevirerek incelerken Türkçe açıklamalarını okuma imkanı da sunuluyor.

İslam medeniyetinin yaklaşık 700 yıllık bir zaman dilimi içinde oluşturulan ve İran’dan Hindistan’a, İsfahan’dan Mısır’a kadar geniş bir coğrafyadan toplanan bu nadide eserleri görmekten memnun olarak Sakıp Sabancı Müzesi’inden ayrıldık.

Platformunuzu seçin ve paylaşın.