Yükleniyor Etkinlikler

7 Mayıs Pazar günü Sabah Namazı Buluşmaları kapsamında bir ilke giderek bir buluşmada iki camiiyi ziyaret ediyoruz. İlk durağımız olan Yeni Camii, İstanbul’da Osmanlı ailesi tarafından yaptırılan büyük camilerin son örneğidir. Osmanlı dönemi Türk mimarisinde yapımı en uzun sürede tamamlanabilen cami olarak bilinir. Mimar Davut Ağa tarafından yapılmaya başlanmış, Mimar Dalgıç Ahmed Ağa devam ettirmiş ancak Safiye Sultan’ın ölümü ile yarım kalan inşaat, başlangıcından 66 yıl sonra dönemin mimarbaşısı Mustafa Ağa tarafından IV. Mehmed zamanında bitirilebilmiştir.
Cami deniz kenarına inşa edilmiştir ancak denizle mesafesi sonradan denizin doldurulması sonucu artmıştır.

İkinci durağımız ise iki yandan merdiven ile çıkılan, dikdörtgen planda merkezî kubbe kemerlerle dört fil ayağına ve sütunlara oturan Rüstem Paşa Camii olacak. Camii’nin kubbe eteklerine kadar her tarafı çinilerle kaplıdır. Özellikle lale motifli çiniler, Osmanlı çini sanatının en başarılı örneklerinden sayılır.

Programımızda Yeni Camii, Rüstem Paşa Camii imamları ve din görevlileri rehberlik edecektir. Camii ziyaretlerinin ardından Çatladıkapı Sosyal Tesislerinde kahvaltı yapılacaktır. Gidiş ve dönüş için Kuzey Kampüsten servisimiz vardır. Programımıza tüm mensuplarımız davetlidir.

Katılım teyidi vermek için Kayıt Ol butonunu kullanabilirsiniz.

Not: Servisimiz Kuzey Kampüs girişten saat 05.00 itibariyle hareket edecektir. Lütfen en az 10 dk öncesinde servis alanında bulununuz.
Programımıza yeterli başvuru olması halinde kandilli kampüsten servis kalkacaktır.
İrtibat no: 541 845 44 11 Edanur Ünlüsoy

 

Saat Program Akışı
04.07 İmsak
05.00 Kuzey Kampüs ve Kandilli Kampüs Girişinden Hareket
05.25 Yeni Camii’nde Sabah Namazı
05.40 Yeni Camii ve Çevresi Hakkında Bilgilendirme
06.30 Rüstem Paşa Camii ve Çevresi Hakkında Bilgilendirme
08.00 Çatladıkapı Sosyal Tesislerinde Kahvaltı
10.00 Servis Hareket

Platformunuzu seçin ve paylaşın.