EVRENGİZ: EV, AİLE, ŞEHİR VE MEDENİYET PROGRAMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Dr. Necdet Subaşı’nın konuk olduğu Aile-Şehir-Medeniyet kavramlarının işlendiği “Evrengiz” başlıklı söyleşi Emir Özdemir moderatörlüğünde 18 Kasım Perşembe günü saat 21.00’de gerçekleştirildi.

Geçmişte mekânların çok dar olduğuna değinen Subaşı, günümüzde mekânların çok geniş olmasına rağmen hiçbirimizin eve sığamadığından ve evin çekiciliğinin giderek azaldığından bahsetti. “Evrengiz” isimli kitabında geçmişe giderek, yaşadığı 34 evle ilgili enstantaneleri kaleme aldığını belirtti. Yakın zamanda yaşadığı evlere yabancılaşmadığı ve onlarla arasına bir mesafe girmediği için onları yazmadığını ifade etti. Herkes kendi evinin hikâyesini yazmayı başarırsa, yaşanılan evin ortaya çıkardığı farkları ortaya koymayı başarırsa “Evrengiz”in yeni bir tür olarak müthiş bir alan oluşturabileceğini belirtti.

Bir evden başka bir eve geçmenin büyük farklılıklar yarattığına değindi. Her evin kendine göre insanı besleyen, inşa eden bir tarafı olduğuna değindi. Ev taşımanın bir tür z raporu olduğundan ve her ev değişiminde evin gözden geçirildiği söyledi. Evin yalnızca içinde bulunduğumuz bir yer olmadığına eğer öyle olsa otellerin de bir ev olabileceğine değindi. İnsanların kullandıkları eşyaların onlar anlamlıysa anlamlı olduğundan ve insanlar kendilerine değer biçiyorsa kullandıkları şeylerin de değerli hale geldiğinden, insanların elinde kıymet bulduğundan bahsetti.

Günümüz Türkiye’sinde evlerin giderek çekiciliğinin azaldığını ve dışarıya ya da sanala bel bağlayan bir yaşam biçiminin geliştiğine değindi. Pandeminin ve modern yaşamın ev hayatını nasıl değiştirdiğinden bahsetti. Geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz Sezai Karakoç’un Balkon şiiri hakkındaki hasbihal sonrasında konukların katkıları ve sorularıyla birlikte program sonlandırıldı.

Platformunuzu seçin ve paylaşın.