Hocaların Hocası Şerif Mardin Vefat Etti

serif-mardin-1

Boğaziçi Üniversitesi’nde aralarında vakfımızın Kurucular Kurulu ve Mütevelli Heyeti Üyesi olan pek çok mezunumuzun değerli hocası olan, İstanbul Şehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Sosyolog ve Siyaset Bilimci Prof. Dr. Şerif Mardin vefat etmiştir.

Cenazesi bugün (7 Eylül Perşembe) Yeniköy Camii’nde öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından defnedilecektir.

Hocaların Hocası merhum Şerif Mardin Hocamız’a Allah’tan rahmet, ailesi ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

PROF. DR. ŞERİF MARDİN

1927 yılında İstanbul’da doğan Şerif Mardin, sırasıyla Galatasaray Lisesi’nden ve Stanford Üniversitesi’nden mezun olmuştur. 1958’de Stanford Üniversitesi’nde “The young Ottoman movement: a study in the evolution of Turkish political thought in the nineteenth century” başlıklı teziyle doktorasını savunmuştur. Princeton, Harvard, Columbia, California-Berkeley, Oxford, EHESS gibi birçok üniversitede araştırmacı ve misafir öğretim üyesi olarak çalışmıştır. 1950’lerin ortasından itibaren yurtdışı görevleri dışında uzun yıllar Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde çalıştıktan sonra, 1973’te Boğaziçi Üniversitesi’ne geçmiş ve İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nde kurucu Dekanlık yapmıştır. 1989’da geçtiği American University’de İslam Araştırmaları Merkezi Başkanlığı yapmış ve 1999’da ayrılarak Sabancı Üniversitesi’ne geçmiştir. 2011’de bu üniversiteden Emeritus Profesör olarak emekli olmuştur. Mardin’in bazı eserleri arasında The Genesis of Young Ottoman Thought, Jön Türklerin Siyasi Fikirleri, Din ve İdeoloji, Türk Modernleşmesi, Religion and Social Change in Modern Turkey, İdeoloji, Türkiye, İslam ve Sekülarizm, Religion, Society and Modernity in Turkey gibi kitaplar ve alanında öncü kabul edilen sayısız makale bulunmaktadır.

Eğitim Bilgileri

Lisans : STANFORD UNIVERSITY İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi, 1948

Yüksek Lisans : THE JOHNS HOPKINS UNIVERSITY İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler, 1950

Doktora : SOUTHERN ILLIONIS UNIVERSITY Sosyal Bilimler Enstitüsü Siyaset Bilimi, 1958

Platformunuzu seçin ve paylaşın.