Kurucular Kurulu Üyemiz, Vakfımızın Önceki Dönem Başkanı Haluk Dortluoğlu Harvard Business School’da Ders Verdi.

BİM’in başarısı Harvard’da ders oldu

Türkiye perakende sektörünün lideri BİM, iş idaresi ve işletme alanında dünyanın en saygın üniversitelerinden biri olan Harvard Business School’da ders konusu oldu. BİM raporu, 10 Mart 2017 Cuma günü derste sunuldu.

Türkiye’de yıllardır perakende sektöründeki liderliğini koruyan BİM’in başarısı ve iş modeli dünyanın en saygın ve ünlü üniversitelerinden Harvard Business School’da MBA öğrencileri için ders konusu oldu. Öğretim Üyesi Michael Chu ve Araştırma Görevlisi Gamze Yucaoğlu tarafından hazırlanan BİM raporu, 10 Mart 2017 Cuma günü MBA dersinde sunuldu. Derse katılan BİM İcra Kurulu Üyesi Haluk Dortluoğlu sunumdan sonra öğrencilerle sohbet ederek onların sorularını yanıtladı.

harvard

İstikrarlı büyüme performansı

Harvard Business School tarafından hazırlanan raporda BİM’in istikrarlı bir büyüme gösterdiği ve bunu da kurulduğu 1995 yılından bu yana kullandığı iş modeline bağlı kalarak başardığı anlatıldı. Güçlü rakiplere rağmen BİM’in liderliği bırakmadığı vurgulanan raporda şirket yöneticilerinin açıklamalarıyla BİM’in gelişimi aktarıldı. Raporda BİM’in iş modeli, örgütlenmesi, özel markalı ürünleri, şube sayısındaki güçlü artış ve Türkiye dışındaki faaliyetlerinin yanı sıra mali tabloları da kapsamlı bir şekilde sunuldu. Raporun sonunda yeni bir format uygulaması olarak FİLE mağazalarının açılışına ve burada benimsenen yeni mağaza konseptine de yer verildi.

Gelişmekte olan ülkelerde başarı ve başarısızlık

Öğretim üyesi Prof. Michael Chu tarafından verilen iş dersinde gelişmekte olan ülke pazarlarında işletmeleri başarıya veya başarısızlığa götüren etkenler üzerinde duruluyor. Özellikle ticari veya sosyal kuruluşların sosyoekonomik piramidin farklı kesimlerinin ihtiyaçlarını karşılamak için uyguladıkları başarılı modellere odaklanılıyor. Oluşturulan ekonomik getirinin sosyal değere dönüşüp dönüşmediğini de değerlendiren dersi genellikle potansiyel üst düzey yöneticiler, girişimciler ve yatırımcılar alıyor. Yöntem olarak örnek şirketlerle ilgili raporlar hazırlanıyor; bunların performansları ve iş modelleri derste tartışılıyor.

“Gurur duyduk”

BİM İcra Kurulu Üyesi Haluk Dortluoğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“BİM’in başarısının ve iş modelinin dünyanın en saygın okullarından birinde ders konusu olmasından gurur duyduk. Bu ders sadece ticari başarıya değil, sosyal açıdan oluşturulan değere de odaklanıyor. BİM’in işini yaparken topluma sunduğu değerin de akademik dünyanın dikkatini çekmiş olmasından mutluluk duyduk. Sadelik, yalınlık ve israftan kaçınmayı esas alan yaklaşımımızın dünyada birçok farklı alanda uygulanabileceğinin altını çizdik. Derste öğrencilerle son derece canlı ve güzel bir sohbet yapma olanağı buldum ve BİM’in uluslararası düzeyde sahip olduğu ilgiye bir kez daha tanıklık ettim. BİM, köklü değerlerini koruyarak yoluna devam edecek.”

Kaynak: 11.03.2017 Yenişafak

hd5

h

 

Platformunuzu seçin ve paylaşın.