Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Mezun-Öğrenci Buluşmamız Gerçekleşti

17 Nisan Pazar günü vakıf merkezinde gerçekleşen Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Mezun-Öğrenci Buluşmasında İÜ Araştırma Görevlisi Zehra Çelik, FSMVÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Lokman Gündüz, SunExpress Uluslararası İlişkiler Müdürü Ali Yaşar Aydoğan ağırlandı.

17 Nisan Pazar günü vakıf merkezinde düzenlenen Mezun-Öğrenci Buluşması iftar yemeği ile başladı. Öğrenci arkadaşlarımızın kendilerini tanıtması sonrasında konuklarımızdan FSMVÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Lokman Gündüz kendi hayat yolculuğuna değindi. Mezuniyetinden itibaren çeşitli kurumlarda çalıştığını aktaran Gündüz, öğrencilik yıllarında yabancı dil konusunun çözümlenmesi gerektiğine değindi. Yabancı dil konusunda hakimiyet sağlanana dek özellikle 1. sınıfın zorlayıcı olabileceğini fakat sonrasında yabancı dil konusunda hakimiyetin sağlanmış olmasının hem dersler hem de kariyer noktasında önem arz ettiğini aktardı. Yabancı dil çalışmalarının en önemli noktalarının okumak ve kullanmak/konuşmak olduğunu aktardı. Derslerin tamamının İngilizce olsa da sonrası için kolaylık sağlar dedi.

Bir diğer konuğumuz İÜ Araştırma Görevlisi Zehra Çelik, paylaşımlarında kendi öğrencilik yıllarından kesitlere yer verdi. STK çalışma deneyimlerini de aktaran Çelik, akademik kariyer düşünenlere tüyolar verdi. Öğrencilik yıllarında yapılan staj ve iş deneyimlerinin çalışma alanlarına dair yetenek ve ilgileri ölçme açısından önemine değindi.

SunExpress Uluslararası İlişkiler Müdürü Ali Yaşar Aydoğan ise öğrencilere kariyer yapmayı düşündükleri alanlara dair seçmeli ders seçimleri yapabileceklerini aktardı. Farklı bölümlerden ders almanın ve farklı deneyimlere açık olmanın önemine değinen konuklarımız, eğitim platformlarından ilgi duyulan alana dair mini denemeler yapılabileceğini aktardı. Bu tarz girişimlerin kendini tanıma noktasında önemli olduğuna değindi.

Platformunuzu seçin ve paylaşın.