17. Divan Sohbetimizde TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ile birlikteydik…

Geleneksel Divan Sohbetlerinin 17.si, İstanbul Ticaret Odası Cemile Sultan Korusu, Koru Restaurant’ta Boğaziçi Üniversitesi mezunlarından oluşan yaklaşık 100 kişinin katılımıyla gerçekleşti.

Sabah kahvaltısı sonrasında, Mütevelli Heyeti Başkanımız Sayın Haluk Dortluoğlu‘nun açılış konuşmasının ardından, Kurucular Kurulu Üyemiz ve TRT Yönetim Kurulu Üyesi Sayın İhsan Elhan‘ın takdimiyle TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin konuşmasını yapmak üzere kürsüde yerini aldı.

Yöneticilik hayatına, oldukça erken -24 yaşında- kaymakam olarak atılan İbrahim Şahin karşılaştığı güçlükleri ve bunları aşma yöntemlerini anlattı. Ulaştırma Bakanlığında danışmanlıktan, PTT Genel Müdürlüğüne geçiş sürecini ve PTT’de yapılan devrim niteliğindeki uygulamaları aktardı. Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarlığından, TRT Genel Müdürlüğüne geçiş sürecine de değinen Sayın Genel Müdür sözlerine şöyle devam etti:

“Müsteşarlıktan genel müdürlüğe gitmek tenzil-i rütbe gibi oluyor. Müsteşarsınız. Kırmızı pasaport, kırmızı plakanız var. Bunlardan feragat ettik. Ayrıca ekonomik olarak da bir darbe oldu. En zor olanı ilk başta yapayım dedim. TRT Kanunu’nu Meclis’ten geçirdik. O süreçte bize çok yüklendiler. Gelgitler yaşadık. Dedim ki; bu kadar eziyete değer mi? Sabahları kalktığımda -bugün de gitmeyeyim- dediğim oldu.”

Yeni TRT Kanallarından bahseden İbrahim Şahin, özellikle TRT Çocuk kanalının üzerinde durdu ve önemine değindi. Arapça yayın yapan TRT kanalının Yemen’de %20 izlenme oranına ulaştığından bahsederek, yeni kanalların Türkiye’nin bölgedeki gücüne katkı yaptığını ve yapacağını belirtti.

Oldukça samimi bir havada geçen sohbet, Sayın İbrahim Şahin’in katılımcıların sorularını cevaplamasından sonra sona erdi.

 

17. Divan Sohbeti from Boğaziçi Yöneticiler on Vimeo.

Platformunuzu seçin ve paylaşın.