Ankara Divan Sohbeti’nde Doç Dr. Mesut Özcan’ı Misafir Ettik

2 Kasım Pazar günü düzenlediğimiz Ankara Divan Sohbeti’nde Doç. Dr. Mesut Özcan’ı ağırladık. Hâlen Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi’nde Başkan Yardımcısı olarak görev yapmakta olan Mesut Özcan, Ankara’da ikamet eden mensuplarımıza güncel dış politika konularını değerlendirdi.

ankaradivan2_

Çukurambar Mado’da kahvaltı ile başlayan programda Sn. Özcan’ın “Arap Baharı’nın nedenleri ve farklı ülkelerdeki gelişimleri” hakkındaki konuşması büyük ilgiyle takip edildi.

“Arap Baharı’nı ortaya çıkaran sebepleri  toplumsal, siyasal ve ekonomik sebepler olarak 3 ana başlıkta toplanmak mümkündür.

Toplumsal sebeplere bakıldığında, genç nüfusun karşılaştığı işsizlik sorunu karşısında ülkelerindeki rejime yabancılaşması en dikkat çeken sebep olarak görünüyor. Genç nüfusun karşılaştıkları zorluklara karşı sosyal medyada örgütlenmesi ve uluslararası televizyon kanallarının bunu gündeme getirmesi, olayların kitlesel boyutlara ulaşmasına ve sürecin hızlanmasına neden olmuştur. 

Siyasal sebeplerin en başında ise uzun yıllar iktidarda kalan yöneticilerin değişmesi talebi  yer almaktadır. Uzun yıllar boyu hüküm süren rejimlerden dolayı halkların yönetime katılma talebinde bulunmaması için tanınan geniş sosyal haklar yeterli gelmemiştir. Uygun yaşam koşullarının sağlanmış olması halkın yönetimde söz sahibi olma talebinin önüne geçememiştir. 

Arap Baharı’nı ortaya çıkaran ekonomik sebepler arasında 2008 ekonomik krizinin bu ülkelerdeki etkisi ve buna bağlı işsizlik dikkat çekiyor. Örneğin Tunus’un önemli gelir kaynaklarından turizm 2008 krizinin ardından zayıflamıştır ve bu da muhalefetin düzeyini artırmıştır. 

Arap Baharı adını alan toplumsal hareketler,  etki gösterdiği her ülkede, o ülkenin toplumsal, siyasi ve ekonomik yapısına göre farklılık göstermiştir. Toplumsal hareketlerin ardından istikrarın sağlanması on yıllar alabilir. Bölgesel değişim sürecinin başladığı yerde istikrar hemen olmaz. Bununla birlikte süreci geri döndürmek isteyenlerin etkisi de bu süreyi uzatır. 

Büyük beklentiler büyük hayal kırıklıklarını doğuruyor. Uzun süren iktidarlar devrildiği anda tüm sorunların birden ortadan kalkmaması, insanlarda yeni gelen idarelere karşı hayal kırıklığı doğuruyor. “

Arap Baharı dışında güncel konuların da konuşulduğu sohbet soru-cevap bölümü ile devam etti.

Ankara’da ilk defa düzenlenen Divan Sohbeti’nin katılımcıları sohbetin ardından uzunca bir süre hasbihal edip hasret giderdi.

 

 

Platformunuzu seçin ve paylaşın.