Divan Sohbeti’nde Ömer Cihad Vardan’ı Konuk Ettik

22 Eylül Pazar günü yeni dönemin ilk Divan Sohbeti’nde MÜSİAD 4’üncü dönem başkanı Ömer Cihad Vardan’ı konuk ettik. İTO Cemile Sultan Korusu’nda 29’uncusu düzenlenen sohbetin konu başlığı “MÜSİAD: Bir STK Tecrübesi” oldu.

divan4

Konuşmasının başında kendi eğitim ve iş hayatından bahseden Ömer Cihad Vardan, MÜSİAD’la tanışması ve sonrasında kurumda yaptığı çalışmaları anlattı.

1991 yılının başında bir aile toplantısında haberdar olduğu MÜSİAD’a üye olan Vardan, kısa süre sonra kurumun Dış İlişkiler Komisyonu’na girer. 1995 yılında yönetim kuruluna katılır. MÜSİAD’ın bünyesindeki pek çok komisyonda görev alan Vardan, 2008-2012 yılları arasında başkanlık yapmıştır.

MÜSİAD’ın çalışmalarının üç yönde tezahür ettiğini söyleyen Ömer Cihad Vardan, bunlardan ilkinin üyelerine yönelik olarak onları motive edici, canlandırıcı bir rol üstlenmek olduğunu belirtti. İlk üyeleri pasaportu olmayan, yurt dışına hiç çıkmamış ve lisan bilmeyen iş adamlarından oluşan MÜSİAD, bunlara yönelik olarak o günkü imkânlar çerçevesinde eğitimler verir, yurt dışı seyahatleri ve fuarlar düzenler. Bu çalışmaların ülke insanını motive edici, içindeki potansiyeli harekete geçirici bir etkisi olur. Kurumun özgüven aşıladığı üyeler mallarını dış ülkelere satmaya başlar, bu ülkelere seyahatleri sırasında eksiklerini görüp kendilerini geliştirme yönünde adımlar atarlar. “Bugün gelinen noktada, sadece İstanbul ihracat yapmıyor. Türkiye’de Anadolu’nun hemen her ili yapıyor ve bunda MÜSİAD’ın katkısı büyüktür.” diyen Ömer Cihad Vardan, geçmişte hakim olan anlayışa göre, ülke içindeki kalkınmanın sadece bir kesimin kalkınmışlığıyla ölçülemeyeceğini, var olan potansiyelin ortaya çıkarılmasıyla topyekûn bir kalkınma ve gelişmenin sağlanabileceğini göstermek açısından MÜSİAD’ın önemli bir misyon üstlendiğine vurgu yaptı.

divan9

MÜSİAD’ın çalışmalarının ikinci ayağını ise hükümetlerin icraatlarına yönelik olarak, eksik buldukları konularda yönlendirici tavsiyelerde bulunmak olarak açıklayan Vardan, bu amaçla hazırladıkları raporlardan bahsetti. Bugüne kadar 80’i aşkın rapor hazırlayan MÜSİAD’ın en önemli raporları ekonomi alanında olanlardır. Bu alandaki raporların her birinin ciddi temalar içerdiğine dikkat çeken Ömer Cihad Vardan, her raporda o günkü ülkenin ekonomik portresini ve bununla birlikte ileriye dönük yapılması gerekenlerin ortaya konduğunu belirtti. Ayrıca Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerin hakkında sosyo-ekonomik kalkınma raporları, 2000’li Yıllarda Enerji Politikaları başlıklı rapor ve borç krizi temalı önemli raporlar hazırlayan MÜSAİD, bir düşünce kuruluşu olarak farklı alanlara eğilerek bu faaliyetlerine devam etmektedir. Kuruluş ayrıca düzenlediği IBF International Business Forum ile her yıl İslâm dünyasından iş adamlarını bir araya getirmektedir. MÜSİAD’ın çalışmalarının üçüncü ayağını ise tüm bu yapılanların kamuoyuna anlatılması oluşturmaktadır.

Hala etkilerini hissettiğimiz dünya ekonomik krizinin hüküm sürdüğü bir dönemde başkanlık yaptığını ifade eden Vardan, IMF ile 20’nci Stand-By anlaşmasının gündemde olduğu o dönemde, bu anlaşmanın yapılmaması yönünde görüşe sahip tek kurumun MÜSİAD olduğunu ve bu sebepten çok fazla tepki aldığını söyledi.  Bu tepkilere rağmen her zaman yatıştırıcı, yapıcı ve yönlendirici mahiyette davrandıklarını belirten Vardan, geçen zamanın kendilerini haklı çıkardığını dile getirdi.

Konuşmasının sonunda geleceğe yönelik beklenti ve tavsiyelerini ifade eden MÜSİAD 4’üncü Dönem Başkanı Ömer Cihad Vardan, ülkemizin ve İslâm coğrafyasının gelişmesi için mutlaka güç birlikteliği yapmak gerektiğine vurgu yaptı. Genç kardeşlerimizin sivil toplum kuruluşlarında çalışmalarının önemine de dikkat çeken Vardan, “Gençlerin katkılarıyla beraber yeni fikirlerin oluşmasını, onların dinamizmi ile daha iyiye daha yeniye ilerleyebilmeyi ümit ediyorum.” diyerek sözlerini bitirdi.

Katılımcılardan gelen soruları da yanıtlayan Ömer Cihad Vardan, programın sonunda başkanlıktan ayrılırken tecrübelerini, duygularını MÜSAİD’ın 22 yıllık tarihiyle bir araya getirdiği kitabı olan Cihad ve MÜSİAD ‘ı Mütevelli Heyeti Başkanımız Haluk Dortluoğlu’na takdim etti. Başkanımız Haluk Bey’de Ömer Bey’e bir ebru tablosu hediye etti.

 

 

Platformunuzu seçin ve paylaşın.