Aslında Ne Oldu Programında Demokratikleşme Paketini Konuştuk

11 Ekim Cuma akşamı düzenlediğimiz Aslında Ne Oldu? Programında  Star Gazetesi Yazarı  Cemil Ertem’le “Demokratikleşme Paketi”ni konuşmak üzere Boğaziçi Konak’ta bir araya geldik.

aslındaneoldu1

Cemil Ertem konuşmasına 12 Eylül 2010 referandumunu hatırlatarak başladı. Bu zamana kadar darbe anayasasıyla yönetilen halkın çoğunluğu referandum da “yetmez ama evet” cevabını verdiğini ifade eden Ertem’e göre paket bu cevabın “yetmez ama…” kısmını dolduran bir nitelikte ve  her ne kadar sevindirici haberlerle dolu olsa da hâlen yeterli görülmemelidir. Andımızın kaldırılması ile faşist uygulamaların kırılmaya başladığını belirten Ertem, buna rağmen anadilde eğitim hakkının önünün tam olarak açılmamasını üzücü buluyor. Ertem anadilde eğitimin temel bir insanî hak olduğunu ve pedagojik olarak da çocuğun gelişimi üzerinde önemli etkiler oluşturduğunun altını çizerek bu paketle beraber anadilde eğitimin değil anadil eğitiminin önünün açıldığını belirtti.

Cemil Ertem Demokratikleşme Paketi’nin merhem olamadığı konulardan birinin de “Alevî sorunu” olduğunu ifade etti. Nevşehir Üniversitesi’nin adının Nevşehir Hacı Bektaş-ı Veli Üniversitesi olarak değiştirilmesinden başka hiçbir adım atılmamasını üzücü bulan Ertem, Başbakan’ın açıklamalarında da yer ettiği gibi bu pakettin ilk adım olduğunu ve yeni paketlerle Alevîler için de önemli adımlar atılacağını söyledi.  Cemil Ertem ayrıca Alevî dedelerinin arasında net bir ortak düşünce olmamasın, ne tür bir yol izleneceği hakkında yorum yapmayı zorlaştırdığı değerlendirmesinde bulundu.

Demokratikleşme Paketi üzerinde hem AKP’nin hem de BDP’nin çıkarları bulunmasına rağmen BDP kanadından gelen “Barış süreci bu paketle fiilen sona ermiştir.” tepkisini reel-politik açıdan normal bulan Ertem’le, dünya ve Türkiye’deki islamofobi, 2008’de yaşanan üç kritik siyasî gelişme (IMF’yle anlaşma yapılmaması, AK Parti’ye açılan kapatma davası ve GAP Eylem Planı) ve bu gelişmelerin gezi olaylarına yansıyan yanlarını da konuştuk. Sohbetimiz dershanelerin kapatılması, eğitim sistemindeki boşluklar ve vakıf sisteminin topluma kazandırabileceği güzellikler üzerine devam etti.

aslındaneoldu2

Endüstri Mühendisliği 4’üncü sınıf öğrencisi Selman Uysal’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen Demokratikleşme Paketi temalı Aslında N’oldu programımı Cemil Ertem’e takdim edilen hediye ile son buldu.

Star Gazetesi Yazarı Cemil Ertem’in, hem kendisinin hem de katılımcıların çok memnun kaldığı bu sıcak sohbetimize yer verdiği köşe yazısına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://haber.stargazete.com/yazar/egitimde-kalici-cozumun-yolu/yazi-797456

Haber: Zehra Betül Koçak-Politika 1’inci sınıf

 

Platformunuzu seçin ve paylaşın.