Bir Konakta İki Güzel Sanat: Ebru ve Tezhip Devam Ediyor

Geçtiğimiz sene Boğaziçi Konak çatısı altında başlayan Ebru ve Tezhip atölyelerimiz bu yıl da hanımların gayretleriyle uygulanmaya devam ediyor.

Doğal güzelliklerin arasında başlı başına bir sanat eseri olan Boğaziçi Konak’ın atölyeleri her cumartesi günü geleneğimizin bu iki nadide sanatının icrasıyla da ayrı bir güzellik ve estetiğe bürünüyor. Sımsıcak bir ortamda, koyu bir muhabbet eşliğinde, bir yandan demlenen çaylar yudumlanırken,  diğer yandan da maharetli ve sanatkâr eller, hevesli ve azimli parmaklara hünerlerini aşılıyor.

Cumartesi sabahları saat 10.00’da başlayan Ebru atölyesinde, usta ebrucu Hülya Demirel Hanımefendi ve hanım talebeleri bir araya gelerek tekne açıp, kitre ile katreyi buluşturuyorlar. Aslında onlara belki de sadece bu icra anının vermiş olduğu haz yetiyor ancak daha sonra bizim gibi sanatseverler de bu güzelliklerden mahrum olmasınlar diye mutluluklarını bizimle paylaşmak namına eserlerini kâğıda aktarıyorlar.

Birkaç saatlik ebru meşkinin ardından Tezhip sevdalılarını ağırlıyor Konağımız. Saat 14.00’da değerli müzehhibe Özlem Gören, bu sanata gönül veren talebeleriyle bir araya geliyor ve çizgilerin ahenginde bir yolculuk başlıyor. Fırçanın bu kadar zarif ve aynı zamanda bu kadar ölçülü kullanılabildiği ender sanatlardan biri olan Tezhip sanatı, yeni genç yeteneklerin de kendisiyle müşerref olduğu böylesine güzel bir mekânda ihtişamını sürdürmeye devam ediyor…

Bizler de bu iki güzel sanatın yaşatılmasına vesile olan hocalarımızı ve gayretli genç arkadaşlarımızı tebrik ediyor, kendilerine teşekkürü vazife biliyoruz.

 

Platformunuzu seçin ve paylaşın.