Boğaziçi Konak’ta Genç Müzehhibeler Yetişiyor

Tezhip sanatına gönlünü kaptıran Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve bölge halkından genç hanımlar yaklaşık iki yıldır her cumartesi Boğaziçi Konak’ta buluşup bu sanatın ustası olan Özlem Gören Hanımefendi’den tezhip dersi almaya devam ediyorlar.

Kâğıda motifleri nakış nakış işleyen hünerli ellerden seyrine doyulmaz güzel eserler çıkıyor. Bilindiği gibi tezhip sanatında kullanlıan motifler genelde doğadaki bitki ve hayvan biçimlerinin stilize edilmesiyle ediliyor. Tezhip öğrencilerimiz için ise bu anlamda Boğaziçi Konak’ta bu dersin gerçekleşmesi çok büyük bir fırsat. Zira, Boğaziçi Konak bahçesinde eşine az rastlanan bitkiler, binbir çeşit renkte ve desende ağaç yaprakları bu motiflere örnek olabilecek en güzel halleriyle kendilerini sunuyorlar. . Tezhip Hocamız ve öğrencileri her fırsatta bu bitkilerin yapraklarını ve çiçeklerini motif örneği olarak kullanmaya çalışıyorlar.

Rumeli Hisarı bölgesinde bolca görebileceğimiz, adeta boğazın simgesi haline gelmiş, erguvanlar, oya ağaçları, manolyalar, çitlembikler, leylaklar, yaseminler, nergisler… kısaca belki birçoğumuzun sadece şiirlerde romanlarda duyduğu ağaç ve çiçek isimlerinin canlı canlı bu bölgede görebilmek mümkün olabiliyor. Üstadlarımız da Allah’ın bu sanat eserlerini kağıt üzerinde taklit ederek yeni sanat eserlerine dönüştürmekteki hünerlerini konuşturuyorlar. Azim ve istikrar gerektiren Tezhip derslerimiz ilgilileri için devam ediyor. Biz yazarken fırçalar desenleri en simetrik halleriyle ince ince işlemeye devam ediyor. Yüzlerce yıllık mirasımız olan bu güzel süsleme sanatını devam ettirmeye gayret eden elleri Cenab-ı Hakk’a emanet ediyor, sağlıklarını temenni ediyoruz.

 

 

 

Platformunuzu seçin ve paylaşın.