Boğaziçi’nden İznik’e Uzanan Gezimizi Süleyman Topçu Rehberliğinde Gerçekleştirdik!

9 Mart Cumartesi günü gerçekleştirdiğimiz gezimizin ilk durağı İznik’in dört kapısından biri olan Lefke Kapı’ydı. Bu eski şehre adım attıktan sonra, yıllarca şehrin imarında izleri olan Çandarlı Ailesi’nden Çandarlı Kara Halil Hayrettin Paşa’nın kabrini ziyaret ettik. Bir sonraki durağımız Osmanlı mimarisinin ilk örneklerinden biri olan ve minaresinde yeşil çinilerin bulunduğu İznik Yeşil Camii’ydi.

Sonrasında coğrafyamızın manevi mimarlarının kabirlerini ve şehirde bulunan hamam, müze ve camiileri ziyaret ettik. Ardından Çini Çarşısı’nı gezip buradan el emeği hediyelikler aldık. Öğle namazını İznik Ayasofya Camii’nde eda ettikten sonra leziz bir öğle yemeği yedik. Rehberimiz Süleyman Topçu’nun gezi boyunca güzel anlatımlarıyla bizi çıkardığı bu tarih yolculuğunu İznik Gölü kıyısında sonlandırdık. Ve son olarak verilen serbest zamanda rehberimizin tavsiyesiyle minik bir çini workshop yaptık.

Başta gezimizin rehberi Süleyman Topçu olmak üzere gezimize katılım gösterip zenginleştiren herkese teşekkür ederiz. Ve bir sonraki tarih yolculuğunda sizleri de aramızda görmek isteriz!

Fotoğraf: Ayşenur Bozkurt – Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü, 3. Sınıf Öğrencisi

Haber Metni: Hatice Yılmaz – Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü, 2. Sınıf Öğrencisi

Platformunuzu seçin ve paylaşın.