BÜGEM ile Fabrika Gezisi Düzenledik

16 Nisan Cumartesi günü, Boğaziçi Üniversiteli Genç Girişimciler (BÜGEM) ile Fabrika Gezisi gerçekleştirdik.

Daha önce Ekol Lojistik’in ve Feniş Alüminyum A.Ş.’nin tesislerine düzenlediğimiz gezilerimizin bir yenisini Kastamonu Entegre Ağaç Sanayii ve Ticaret A.Ş. ve Modülya Mobilya İşletmeleri’ne düzenledik.

Saat 09:00’da başlayan gezimizde ilk durak, Modülya üretim atölyesi oldu. Kısa bir şirket tanıtımından sonra kendisi de Boğaziçi Üniversitesi mezunu olan işletme sahibi Ahmet Fevzi Çalışkan (Politika ‘99) ile kahvaltı yapıldı ve daha sonra üretim birimi gezildi.

Ticaret hayatına aile şirketi olarak başlayan ve şu anda mobilya sektöründe faaliyet gösteren Modülya, son yıllarda artan ihracat ivmesi ile şirket büyümesini devam ettiriyor. Rekabetçi ortamda güçlü olabilmenin belli bir alanda uzmanlaşmayı gerektirdiğini vurgulayan Sn. Çalışkan, Modülya’nın da çocuk odası alanında uzmanlaşmayı tercih ettiğini anlattı. Büyük oranda Ortadoğu ülkelerine ihracat yapan Modülya, çocuk odası mobilyalarını “Formini” markasıyla satışa sunuyor.

Gezimizin Modülya İşletmesinden sonraki durağı Gebze’de orman ürünleri fabrikası olan Kastamonu Entegre’ydi. Burada da saha gezisi öncesinde şirket hakkında kısa bir sunum yapıldı. Öğle yemeğinden sonra fabrika gezisinde genç arkadaşlarımız, Boğaziçi Üniversitesi mezunu ve Kastamonu Entegre çalışanı Nurullah Ünal (Kimya Müh. 2009) rehberliğinde MDF üretimi yapılan birimi gezdi.

Gezi sırasında üretim alanlarındaki otomasyon dikkat çekti. Personel sayısını en aza indiren ve üretim sürecini hızlandıran bu makine sistemi ile, ürün kalitesinin giderek artırıldığı ve küresel anlamda da daha rekabetçi hale geliyor . Sektöründe dünyanın 12. Avrupa’nın ise 6. Büyük şirketi  durumunda olan Kastamonu Entegre Ağaç Sanayii ve Ticaret A.Ş., özellikle son yıllarda yapılan yurt dışı yatırımlarından sonra daha üst sıraları zorlayacağa benziyor.

Platformunuzu seçin ve paylaşın.