Bursa Gezimizden Geriye Kalanlar

Hamilik Okulu öğrencilerimizle Bursa gezisinde bir araya geldik.

9 Aralık Cumartesi günü sabahın ilk saatlerinde Evliya Çelebi’nin “Üzerinde nur dolaşan ruhaniyetli bir şehirdir” diye bahsettiği Bursa şehrine doğru yola çıktık. İlk durağımız Emir Sultan Camii ve Türbesi oldu. Camii ve türbe ziyaretimize Bursa’nın manevi sahibi olan Emir Sultan’ın hayat hikayesi eşlik etti. İkinci durağımız olan Yeşil Camii; tarihi çinileri ve görkemli mimarisi ile hepimizi kendisine hayran bıraktı. Gezimizin üçüncü durağı olan Orhan Gazi Camii’nin ardından tarihi Kozahan Çarşısında kısa bir mola verdik. Ardından Bursa’nın gözbebeği olan Ulu Camii’nde öğle namazını eda ettik. Camiinin 20 kubbeye sahip olması üzerine hikayesini dinleyip minberdeki güneş sisteminin dönemin şartlarına göre böyle başarılı bir şekilde aktarılmasının hayretiyle bu durağımızı da tamamlamış olduk.

Ardından Bursa’nın tarihi dokusunu hissettiğimiz, ışıl ışıl vitrinlerden, saf ipeklerden, kaşmirlerden gözümüzü alamadığımız, kestane şekeriyle damaklarımızı şenlendirdiğimiz keyifli anlar yaşadık. Son olarak Bursa’nın manevi büyüklerinden Üftade Hazretlerinin türbesini ziyaret edip camiinde namazımızı kıldıktan sonra gezimizi noktalamış olduk. Gezimizin en güzel tarafı ise rehberlerimiz Süleyman Topçu ve İbrahim Karlıdağ’ın her durağımızdaki kıymetli anlatılarıyla bizleri mest etmesi oldu. Onların rehberliğinde gezmek, gezdiğimiz yerlerin hikayelerini dinlemek bir başka güzeldi.

Katılımlarıyla günümüzü renklendiren herkese teşekkür ediyor, geziyi organize eden Öğrencilerle İlişkiler Komisyon üyelerinin emeklerine sağlık diyoruz.

Sonraki programlarımızda görüşmek dileğiyle, hoşça kalın!

Fotoğraf: Halil İbrahim Çetinkaya – Uluslararası Ticaret Bölümü, 4. Sınıf Öğrencisi

Haber Metni: Betül Toker – İşletme Bölümü, 2. Sınıf Öğrencisi

Platformunuzu seçin ve paylaşın.