CİZRE İÇİN DE VARIZ!

Farkında olmak sorumluluktur. Farkında olmak muhatabına mesuliyet yükler. Muhakkak ki âkil insanlar en yakınından en uzak çevresine kadar olup bitenlere seyirci kalmaz; kalamaz, düşeni yerden kaldırır, darda kalana şefkat elini uzatarak vakt-i merhunu geldiğinde Muhacirler için Ensar olur.

Ümmet-i Muhammed’in mazlum coğrafyalarında yardıma muhtaç olanlara elimizden geldiği kadar yardımcı olurken daha yakın bölgelerimizde olup bitenleri de tabiidir ki sessizce izleyemeyiz. Böyle bir duruşu evvelemirde vicdanlar kabul etmez.

Malum olduğu üzere oldukça yakın bir geçmişte Güneydoğu’daki il ve ilçe merkezleri hain bölücü örgütlerin saldırı ve tasallutuyla viraneye döndü. Devletimiz tabii ki el uzatıyor, lakin bizlere de yapacak çok iş düşüyor. Hiç olmazsa Güneydoğu’daki hanelerin tarumar olduğu, işyerlerinin yıkıldığı yerlerden bir yere; Cizre’ye el uzatmak istedik.

Cizre, Afrika kadar uzak değil; Suriye kadar hiç değil. Orası memleket toprağı, hesabın önce bizlere sorulacağı yer.

Cizre Müftülüğü açtığı Kur’an Kursları marifetiyle çocuklarımıza sahip çıkıyor, onları aydınlık ufuklara hazırlıyor.

Cizre’de şu anda biri 30 kişilik kız; diğeri 60 kişilik erkek olmak üzere 2 adet yatılı Kur’an-ı Kerim Kursu var. Kurslarda barınan öğrenciler aynı zamanda İmam Hatip Okullarında okumaya devam ediyor.

Cizre’de Kur’an Kurslarına oldukça yoğun bir rağbet söz konusu. 30 kişilik kapasitesi olan Kız Kur’an Kursu için 1200 başvuru olmuş. Ancak 30’unu alabilmişler. Halk, evlatlarını korumak ve muhafaza etmek istiyor. Halkımız, yıllardır devam eden bölücü terör olaylarından muzdarip. Onların umudu tabii ki bizleriz. Kardeşlerimiz bizlerin hamiyetini bekliyor. Şimdiki zaman onlarla kucaklaşmanın vaktidir.

Cizre Müftülüğü kendi imkânlarıyla bir öğrencinin 800 TL olan yıllık masrafının sadece %15’ini karşılayabiliyor. Geri kalan masrafları, Cizre’nin esnaf ve hayırsever insanları karşılamaya çalışıyor. Ama bu imkânlar ile toplam 90 kişi kapasitelik Kur’an Kursu binaları ancak iki yılda yapılabilmiş. Oysaki çok daha fazlası olabilmeliydi. İhtiyaçların önemli bir bölümü karşılanmayı bekliyor. Ve hâlâ da olabilir.

Vakit geç değil.  1 çocuğun meçhulde kaybolmamasının yıllık maliyeti ise sadece 800 TL, ayda 66 TL.

3 yıldır BÜ öğrencilerine yönelik yapmakta olduğumuz Hamilik Okulu çalışmalarında vakfımıza gönüllü destek vermekte olan Hamilik Okulu Vakfı, Cizre’deki Kur’an Kursu’nda tahsil görmekte olan öğrencilerin ihtiyaçlarının karşılanması için yardım kampanyası başlattı.

Mensuplarımızdan, BÜ YL mezunu arkadaşımız Barbaros Ceylan Bey’in başkanlığını yapmakta olduğu Hamilik Okulu Vakfı’nın hayır kampanyasını bizler de vakfımız ve mensuplarımızla birlikte Cizre’deki kardeşlerimize umut ve hami olmak için destekliyor ve sizleri hayra davet ediyoruz.

Destekleriniz için banka hesap bilgileri aşağıdaki gibidir:

Hamilik Okulu Vakfı

Kuveyt Türk Katılım Bankası Merkez Şube

IBAN: TR 09 0020 5000 0083 3132 0000 02

HESAP NO: 8331320-2

Selam ve saygılarımızla.

Boğaziçi Yöneticiler Vakfı

Hamilik Okulu Komisyonu (HAK)

IMG-20170321-WA0006

Platformunuzu seçin ve paylaşın.