Divan Sohbeti Konuğumuz Ufuk Uyan’dı

Aylık gündemli kahvaltılı Divan Sohbetlerimizin 23.sünü, 11 Mart’ta Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş. Genel Müdürü Ufuk Uyan’ın katılımıyla gerçekleştirdik.

İTO Cemile Sultan Tesisleri’nde kahvaltıyla başlayan Divan Sohbetimizin bu ayki konusu, Sukuk İhracı oldu.

Sunumuna, Faizsiz Bankacılığın öneminden ve dünyadaki payından bahsederek başlayan Ufuk Bey, daha sonra Sukuk İhracı hakkında ayrıntılı bilgiler verdi.

Faizsiz Bankacılığın dünyada % 79 gibi önemli bir Pazar payına sahip olduğunu belirten Ufuk Bey, Faizsiz Bankacılığın üç önemli merkez olarak Malezya, Bahreyn ve Londra olarak sıraladı.

%10 üzerinde piyasa payına sahip olan Malezya, konvansiyonel ürüne önemli bir alternatif üretiyor. Bu özelliğiyle Malezya, yeni faizsiz ürünlerde dünya lideri konumunda duruyor.

Kurumsal Banka ağırlıklı bir merkez olan Bahreyn, birçok faizsiz kuruluşa sahip ve Faizsiz Bankacılıkta dünyanın önde gelen merkezlerinden biri olarak göze çarpıyor.

Son olarak Londra, yatırım plasman alanında konvansiyonel ve faizsiz bankalar arası köprü konumunda duruyor. Ayrıca Londra, ikincil piyasası olması ve getirisinin piyasa tarafından kabul edilebilir olması sebebiyle de önemli bir merkez.

Sukuk Nedir?

Faizsiz Bono olarak nitelendirilen Sukuk’un, eşit değerli sertifikalar  olduğunu söyleyen Ufuk Bey, sukukun özel proje ve yatırımlarda, sertifika sahiplerine hak tesis ettiğini anlattı.

En sık kullanılan sukuk çeşidinin Sukuk Muradaba olduğunu belirten Ufuk Bey, kar-zarar ortaklığı ve faizsiz bankacılığın temelini oluşturduğunu anlattı ve Peygamber Efendimiz (sav.) ile Hz. Hatice’nin ticaretini temel alan bir yapı olduğunu vurguladı.

Ufuk Uyan, dünyada sukuk piyasasının 147 milyar dolar seviyesinde olduğunu söyledi ve ekledi: Ülkelere göre dağılımda %63lük payla Malezya birinci konumdayken, Türkiye % 0.3lük payla on sıralarda yer alıyor.

Sukukun kullanım alanları olarak;

Kurumsal Şirketler, GYO’lar, alışveriş merkezleri, belediyeler ve kamu kuruluşlarının sukuk ihraç ederek yeni kaynak oluşturabileceklerini ve bu yeni kaynakla yeni yatırımlar yapabileceklerini anlatan Ufuk Bey, sukukun aynı zamanda hazine sukuku olarak devlet borçlanmasında da kullanılabileceğini belirtti.

Ufuk Uyan sunumunun ardından sukuk konusunda katılımcılarımızdan gelen soruları cevapladı.

 

Platformunuzu seçin ve paylaşın.