Divan Sohbeti’nde Erda Gerçek ile Beraberdik

 

Divan Sohbeti’nin 22.si, 19 Şubat Pazar günü Ekonomist ve Stratejist Erda Gerçek’in katılımıyla gerçekleşti.

“Döviz Kuru Nereye Gidiyor” başlığıyla gerçekleşen Divan Sohbeti’nde Erda Gerçek, çok konuşulan ve merak edilen konulara farklı bakış açıları getirdi.

Dolar’ın artık rezerv para olmayacağı, dolar devrinin kapandığı söylentilerinin gerçeklik payı olmadığına değinen Erda Bey, “rezerv para” kavramını ve Dolar’ın rezerv para olarak durumunu anlattı.

Rezerv Para; uluslar arası geçerliliği olan, dünya üzerinde dominant olan ve dünya piyasalarının üzerinden hesaplandığı para birimidir.

Bir para biriminin rezerv para haline gelişini, Ekonomik, politik ve kurumsal sebeplere dayalı üç bacaklı bir sandalye olarak düşünebiliriz. Doların bu süreçteki avantajları; en derin ve likit ekonomiye sahip ülkenin Amerika oluşu, kanunun üstünlüğü ve kurumların gücü ve Doların rezerv para haline gelmesine karşılık Amerika’nın Avrupa’yı komünizmden koruma sözü olmuştur. Her ne kadar politik sebep artık geçerli olmasa da, ekonomik ve kurumsal gücünü devam ettirdiği için dolar rezerv para olmaya devam ediyor. Tek para birimini, rezerv olarak kullanmak kolaylık getiriyor. Aynı şekilde Euro bölgesinde de kolaylık olsun diye tek para birimine geçildi.

Doların yerini Altının alacağına dair söylentilere de değinen Erda Bey, bu söylentiye de inanmadığını, elimizdeki paraları karşılayacak bir altın rezervine sahip olmadığımızı ve tekrar altına dönmenin dünyayı ekonomik cendereye sokacağını vurguladı.

Erda Bey, Dolar’a alternatif olarak gösterilen bir diğer birim olan Yen’e de değindi.

1984 yılından beri sürekli olarak değer kazanmasına rağmen hiçbirimiz Yen görmedik, Yen hesabımız da yok. Yen uluslararası ticarette kullanılmıyor, bu sebeple de kimse Yen’e yatırım yapmıyor; çünkü cebimizde duran para birikmez.

 

“Dolar&Euro Ne Olacak”

Dolar&Euro kurları ne olacak sorusunun cevabını ben de ancak annem kadar bilebilirim.

diyen Erda Bey, kurların bir yatırım aracı olmadığını vurguladı. Dolar ve Euro kurları hakkında tahminde bulunmanın doğru olmadığına inanan Erda Bey, çok genel bir yorum yapılacak olursa; kurlar bir yöne doğru ivme kazandığında, ivmenin o kur şişene kadar devam ettiğini söyledi.

Kurları sigara paketi gibi düşünebiliriz; kurlarla oynamak ruhsal sağlığınız ve servetiniz için zararlıdır.

Erda Bey, Amerika’dan güçlü ekonomik veriler gelmesine rağmen kur değişiminin bu yönde olmadığını hatırlattı ve ekledi; “Kurlar değişir, arkadasından hikayeler yazılır”

İçinde bulunduğumuz kriz ortamı ne zaman geçecek? Sorusuna, “geçmeyecek” yanıtını veren konuğumuz, bu cevabının arkasını da şöyle doldurdu;

“Age of Rage” Kızgınlık ve öfke çağındayız. Gelişmiş ülkeler bu kriz ortamından çıkmayacak. Temelde herkes, “emekli olduğumda cebimde kaç para olacak” sorusunun cevabı için çalışır. Devletlerin kemer sıkma politikası ve emeklilik gelirlerini azaltmaları bu öfke ortamını oluşturmaya devam edecek. Amerika’da, emekli olduğunda çok az para alacak olan genç nüfusla, şu an emekli olan ve geçmişten gelen paralarla ceplerini dolduran emekli nüfus arasındaki gerginlik, bu öfke ortamını oluşturuyor.

Erda Gerçek, birikimlerini aktardığı ve faydalı bilgiler verdiği sunumunun ardından katılımcılarımızdan gelen soruları cevapladı.

Güzel ve verimli geçen bir Divan Sohbeti’nin ardından konuğumuza bir hatıra armağanı takdim ettik.

 

Platformunuzu seçin ve paylaşın.