Dr. Basil Mustafa 27 Kasım 2022 Tarihinde Konuğumuz Oldu

Oxford Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezinde öğretim görevlisi olarak görev yapan, 2020 yılına kadar da Oxford Üniversitesi İslami Çalışmalar Merkezi Nelson Mandela Burs Programını yöneten Dr. Basil Mustafa, Boğaziçi Yöneticiler Vakfı öğrenci ve mezunları için “Değer Temelli Liderlik” başlıklı bir atölye gerçekleştirdi.

 

Basil Mustafa, Müslüman toplumların başarıya ulaşmasının geleceği şekillendirecek potansiyele sahip genç liderlerin nitelikleriyle doğrudan ilişkili olduğunun altını çizdiği açılış konuşmasında Müslüman toplumların bugün dini ve sosyal değerlerle dengeli ve sürdürülebilir bir başarıya ulaşmaya çalışırken bir yandan da küreselleşme ve modernitenin etkileriyle uğraştığına değindi. Bu bağlamda liderliğin, kapasitesi yüksek ve kalpleri Allah’a bağlı gençlerin gelişmesiyle mümkün olacağını vurgulayan Mustafa, genç liderlerin lüks, zenginlik yarışına ve modern hayatın baştan çıkarmalarına kapılmadan yaşamlarında üretken bir yol tutmayı seçmeleri gerektiğini söyledi. Toplumlar için kalıcılığın değerlerle şekillenmiş bir yaşam süren liderlerin gelişimiyle mümkün olacağını belirten konuşmacı daha sonra katılımcılarla paylaştığı değerler listesinin gruplarda tartışılmasını istedi.

Dr. Basil Mustafa, liderlik konusunda değer temelli bir standardı yakalayabilmek için eğitime ve öğrenmenin tüm aşamalarına daha yaratıcı bir yaklaşımla gerektiğinin altını çizdi.   Gelişme için manevi terbiyenin de zihni terbiye kadar gerekli olduğunu vurgularken profesyonel iş alanındaki gelişmelerin ve iktisadi faaliyetlerin merkezinde İslami değerler ve sosyal sorunlulukla temellendirilmiş ilham veren eğitim stratejilerinin olması gerektiğini hatırlattı. Bu konudaki görüşleri bağlamında yine grup içi tartışmalar yapıldı ve gruplar ulaştıkları sonuçları büyük grupla paylaştılar.

Seminerde katılımcılar özgün ve değer temelli liderliğin anlamı üzerinde düşünürken liderlik için değerlerin ve farkındalığın önemini tartıştılar ve İslami bir perspektifle değer temelli liderliği değerlendirdiler.

 

 

Platformunuzu seçin ve paylaşın.