Edebi Eser Okumaları Peren Birsaygılı Mut’un Katılımıyla Gerçekleşti!

Edebiyatseverler, Filistin meselesine duyarlılıkla yaklaşan yazar Peren Birsaygılı Mut’un katılımıyla 10 Kasım günü vakıf merkezinde düzenlenen etkinlikte bir araya geldi. Editör Rabia Aydın’ın moderatörlüğünde gerçekleşen sohbet, yazarın Filistin ile ilgili iki önemli eseri olan “Zeytin Ağaçlarının Arasında” ve “Kalem ve Tüfek” üzerine odaklandı.

Peren Birsaygılı Mut, Filistin davasıyla ilgilenmeye ne zaman başladığından bahsetti. Kitaplarında Filistin edebiyatının öncü isimlerini ve hayat hikayelerini anlatan yazar, yazma serüvenini paylaştı.

Sohbet esnasında 1980’lerde Türkiye’de kadın dergilerinde dahi sıkça konuşulan Filistin meselesinin günümüzde hak ettiği yerde olmayışı tartışıldı. Moderatör Rabia Aydın, Türkiye’de Filistin davasının nasıl bir evrim geçirdiğine dair izlenimlerini paylaşarak toplumun bu konudaki duyarlılığının değişen dinamiklerini ele aldı.

Aydın, Filistin direnişinin edebi liderlerinden bahsetti. Gassan Kenefani, Mahmut Derviş ve Naci el Ali gibi isimlerin Filistin’in direniş kültürüne olan katkıları anlatıldı. Ayrıca, etkinlik esnasında Mahmut Derviş’in unutulmaz “Kimlik” şiiri duygusal bir atmosfer oluştururken, Naci el Ali’nin çizdiği “Hamzala” karikatürü izleyicilerle paylaşıldı.

Sohbet sonrasında, yazarın kitapları öğrencilere hediye edildi. Peren Hanım, öğrencilerin kitaplarını imzaladı.

Edebi Eser Okumaları, katılımcıların etkileşimleriyle dopdolu geçerken etkinlik sonunda Peren Hanım’a hediye ve çiçek takdim edildi. Yazar, katılımcılara duyduğu memnuniyeti dile getirirken, Filistin meselesi üzerine farkındalık yaratma çabalarını sürdüreceğini belirtti.

Katılımcılar, Peren Hanım’ın sürükleyici anlatımı ve Rabia Hanım’ın başarılı moderatörlüğü eşliğinde geçen bu etkinlikle, Filistin’in edebi zenginliklerine bir yolculuk yaptılar. Bir sonraki etkinliğimizde buluşmak üzere!


Haber ve Fotoğraf: Osman Selim Yüksel, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, 2. Sınıf Öğrencisi

Platformunuzu seçin ve paylaşın.