Eğitimci Yazar Hülya Şekerci, 28 Şubat Sürecinde Yaşananları Aktardı

28 Şubat Pazartesi günü Eğitimci, yazar Hülya Şekerci’nin konuk olduğu “28 Şubat Bize Ne Söyler?” programı Aleyna Hasağdaş moderatörlüğünde gerçekleşti.

28 Şubat Pazartesi günü Eğitimci, yazar Hülya Şekerci’nin konuk olduğu “28 Şubat Bize Ne Söyler?” programı Aleyna Hasağdaş moderatörlüğünde gerçekleşti. Program ikna odalarını anlatan kısa bir video gösterimiyle başladı ve Hülya Şekerci’nin anlatımıyla devam etti. Her darbenin kendi koşulları olduğunu söyleyen Şekerci, 28 Şubat’ta “postmodern darbe” adı verilen yeni bir kavramın ortaya çıktığını belirtti. Postmodern darbede diğer darbelerin  aksine ordunun yönetimi ele geçirmesi söz konusu değildir diyen Şekerci, 28 Şubat Postmodern darbesinin müslüman kesime hatta halkın değerlerine karşı bir tehdit olarak algıladığını belirtti.

28 Şubat’ın daha çok başörtüsüyle ilişkilendirildiğini ancak topyekün bir müdehale olduğunu; hukuk, medya, bürokrasi ve  ekonomi gibi birçok alanı etkilediğini belirtti. Bir yandan bütün ülkenin de bir nevi ikna odalarına alınarak başörtü yasaklarının meşrulaştırılmaya çalışıldığını söyledi. Türkiye tarihinde ilk defa  müslümanlık, kendi kimlikleriyle var olmak, böylesi büyük bir direniş gerektirdiğini belirtti.

Bu eylemliliğin Türkiye kamuoyunu etkileğini ve kamuoyunda yer edindiğinden bahsetti. 28 Şubatı bir mağdur oluş süreci olarak görmektense, verilen mücadeleye dikkat çekmenin önemli olduğunu belirtti. Program katılımcıların katkıları ve sorularının cevaplanması ile sona erdi.

Platformunuzu seçin ve paylaşın.