Etiler’de “kariyer”li bir gün!

Ülkemizin önde gelen şirketlerinin sponsor katılımcı olarak yer aldığı Kariyer Günü programımıza BÜ öğrenci ve mezunları ile vakıf yöneticilerimizin katılımıyla Etiler Uygulama Oteli’nde düzenlendi.
Programın açılış konuşmasını vakfımızın Mütevelli Heyeti üyesi Sayın Bahattin Aydın yaptı. Bahattin Bey sunumunda kariyer planlayan adayların kendilerini eksi ve artı yönleriyle iyi bir şekilde tanımlayıp artı yönleriyle uyumlu bir şirket ve pozisyonda kariyer hedeflemeleri gerektiğini belirtti.  
Öğrencilerin, mezuniyetlerine yakın; hatta mezun oldukları dönemlerde bile genelde kariyer planlarının olmadığının altını çizen Aydın, “bunun altında yatan sebep öğrencilerin yönlendirme ve maddi kaygılarla geçen süreçler arasında sıkışıp kalmasıdır” dedi.
Bahattin Beyin ardından Mütevelli Heyeti üyemiz ve BİM A.Ş.’nin Finans Direktörü Haluk Dortluoğlu kısa bir şirket tanıtımı yaptı ve Boğaziçili adayların şirketlerinde alabileceği pozisyonlar hakkında bilgiler verdi.
Daha sonra Mütevelli Heyeti üyemiz ve Merkez Bankası Banka Meclisi Üyesi Doç. Dr. Lokman Gündüz Bey, iş dünyasında başarılı olmanın sırları üzerine bir konuşma yaptı.
İnsan olmanın sırrının dürüstlükten geçtiğini kafasına yerleştiren, samimi, alçak gönüllü ve çalışkan insanların iş hayatlarında başarılı olmalarının yanında diğer hayatlarında da mutlu olacağını vurguladı. “İdeal ile realiteyi örtüştürmek gerekir. Aksi olursa denge sağlanamaz. Öğüt alın ve bu öğütleri tutun, büyüklerle istişare edin” tavsiyelerini dile getiren Doç. Gündüz, her şeyden önemli olan kriterin insanın karakteri ve kişisel yapısı olduğunu ifade ederek “Meslek sonradan çok kolay şekilde, işte de öğrenilebilir.” dedi. Daha sonra programa yarım saatlik bir ara verildi.
Aranın ardından Kariyer Günü programının şirket tanıtım konuşmaları bölümüne geçildi.
Programa katılan şirketlerin temsilcileri müesseseleri hakkında bilgiler vererek, Boğaziçi Üniversitesi mezunlarıyla çalışmaktan mutluluk duyacaklarını belirttiler ve öğrencilerin staj yapabilecekleri bölümler hakkında bilgiler verdiler.
Şirket konuşmalarının odak noktasında sponsor şirketlerin piyasalarındaki konumları ile istihdam şartları vardı.
Konuşmacılar işe alımlarda hangi pozisyonlara ne kadar sıklıkla eleman alındığını ve bu elemanların hangi kriterlere sahip olması gerektiği hakkında da  detaylı açıklamalarda bulundular.
 
Şirket tanıtımları bittikten sonra şirketlerin açtıkları stantlarda mezunlar ve mezun adayları iş; öğrenciler de staj başvurusu yaptılar.
 
Bu bölümde firma temsilcileriyle birebir görüşme fırsatı bularak, şirketleri hakkında merak ettiğimiz soruları kendilerine yöneltme imkânına sahip olduk.
 
Staj ve iş başvurularından sonra açık büfe ikram ile program tamamlandı.
Kariyer Gününün artı bir katma değeri daha oldu. Okuldaki yoğunluktan göremediğimiz, birbirimize yeterli zamanı ayıramadığımız arkadaşlarımızla görüştük, hasbıhal ettik, hasret giderdik. Yeni bir organizasyonda bir arada olmak temennileriyle Etiler’deki Kariyer Günü etkinliğini mutlu ve umutlu yüz ifadeleriyle tamamlamış olduk.
Adem Aktürk
MIS-3

Platformunuzu seçin ve paylaşın.