Film Okumalarında “The Last Word” Konuşuldu

Fikir Sanat ve Medeniyet Komisyonu’nun sevilen etkinliği Film Okumaları’nın güz dönemi oturumu, 24 Kasım’da “The Last Word” filmi ile gerçekleşti.2017 yılında çekilen, Mark Pellington’ın yönettiği filmde ana karakterimiz Harriet Lauler’ı, Shirley MacLaine oynuyor. Filmde başrolümüz henüz ölmeden kendi ölüm haberini yazdırmak için bir gazetede ölüm haberlerinin yazarı olan Anne Sherman ile iletişime geçiyor ve bu süreçte başlarından geçenleri izliyoruz.

Psikiyatrist Yazar Mustafa Ulusoy, Harriet Lauler’ın hayat boyu mükemmeliyetçiliğinin yanında kimseyi önemsememesini ve sevilmeyen tutumlarını; insanların dışa “kötü” yansıyan davranışlarının, insanın kendi içinde “iyi” nedenlerden kaynaklanabileceği şeklinde yorumladı. İnsanların genelde iyi olmaktan daha çok iyi görünmeyi önemsedikleri gibi filmde de Harriet aslında kendisine iyi olduğunu gösteren bir ölüm haberi hazırlatmak istiyor.

Mustafa Ulusoy, Harriet’in hayatındaki vahiy eksikliğinden kaynaklı bir anlamsal boşluğun oluştuğunu; kendisi öldükten sonra arkasında bırakacağı tek şeyin iyi hatırlanmak olacağını ve ölüm yazısının önemi olarak yorumluyor.

Filmden çeşitli kesitlerin izlenerek devam eden programa katılımcılar sorularıyla dahil oldular ve interaktif bir tahlil gerçekleşmiş oldu.

Hocamıza ve tüm katılımcılara teşekkür ederiz. Yayının tamamını YouTube kanalımızda bulabilirsiniz.

Başka filmlerde görüşmek üzere…

 

Haber Metni: Sümeyye Ebrar Budak – Kimya Mühendisliği Bölümü, 3. Sınıf Öğrencisi

Fotoğraf: Muhammed Berat Kengil – İşletme Bölümü, 3. Sınıf Öğrencisi

Platformunuzu seçin ve paylaşın.