Geleneksel Sabah Namazı ve Kahvaltı Programı İçin Yuşa Tepesi’ndeydik!

Geleneksel Sabah Namazı Buluşmasının ikincisini 02 Ocak 2022 tarihinde gerçekleştirdik.

Öğrencilerin kaynaşmalarını, aralarındaki muhabbetin kuvvetlenmesini sağlamak ve onların manevi yönlerini de beslemek amacıyla yapılan buluşma, doğanın ve maneviyatın bir arada bulunduğu Beykoz Hz. Yuşa Camii’nde gerçekleşti.

Sabahın serin ve insana huzur veren vaktinde bir grup öğrenciyle Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Kapı’dan Hz. Yuşa Tepesi’ne sabah namazını eda edebilmek için yola çıktık. Kısa bir yolculuk sonrası doğayla iç içe bulunan Hz. Yuşa Camii’nin yanında Hz. Yuşa Efendi makamını ziyaret ettik. Sabah namazından önce camii imamı Abdullah Arda’dan Yasin suresini dinledik. Sabah namazını cemaatle birlikte kıldıktan sonra, kısa bir zikir tilaveti gerçekleştirildi. Kulaklarımızın pasının silindiği, içimizi rahatlatan vakitlerdi. Sabah namazı sonrası, yeşilin ve mavinin birlikte kesiştiği bu harika manzarayı da seyretme imkanı bulduk.

Gün doğumunu seyrettikten sonra, kahvaltı için camii külliyesinde bulunan misafirhanede Beykoz Müftülüğü’ne misafir olduk. Kahvaltı esnasında da gruptaki arkadaşlarımız birbirleriyle kaynaşma fırsatı buldu. Kahvaltı sonrası, Beykoz Müftüsü Ali Efe tarafından başta Anadolu Hisarı, Mecidiye Kasrı, Cam ve Billur Müzesi olmak üzere Beykoz’un tarihi ve kültürel zenginlikleri hakkında bilgi aldık. Ardından camii imamı Abdullah Arda, Hz. Yuşa kıssasına değindi; Dünya’da Hz. Yuşa’nın kabrinin olabileceği muhtemel beş yerden birisinde bulunduğumuzu ifade etti. Beykoz Hz. Yuşa Makamı’nın, Kanuni Sultan Süleyman’ın süt kardeşi Yahya Efendi Hazretlerinin rüyası vesilesiyle keşfinin hikayesini dinledik.

Programımıza katılan Beykoz Müftülüğü görevlilerinden ve aynı zamanda Türkiye İzcilik Federasyonu (TİF) üyesi olan Fatih Babur sayesinde de izcilik hakkında bilgi edindik. İzciliğin aslında Ahilik Teşkilatı geleneğine bağlı bir kültür olduğundan bahseden Babur, izciliği “yaparak ve yaşayarak öğrenmek” olarak özetledi. Keyifli, samimi ve bol sohbetli bir kahvaltı programı oldu. Beykoz Müftülüğü’ne bu güzel misafirperverlikleri için çok teşekkür ederiz.

Maneviyatımızın güçlendiği ve bizi dinlendiren bu program ile yıla güzel bir başlangıç yapmış olduk. Daha da güzel günlerde tekrar birlikte buluşmak temennisiyle.

Haber ve Fotoğraf: Ebranur Uzun – Kimya 2019
Mustafa Alper Çevik – Endüstri Mühendisliği 2015

Platformunuzu seçin ve paylaşın.