Girişimci ufuk adamıdır

Boğaziçi Konak’ta PYSP seminerleri devam ediyor. 1 Nisan Çarşamba günü PYSP’de Girişimcilik üzerine eskilerin efradını cami dedikleri tarzda bir seminer vardı.
 
 
Kurucular Kurulu Üyemiz Erhan Erken Bey, günümüz dünyasında ahlaki duyarlılığın ayak bağı; hakikati arzulayıp idealler için çaba sarf etmenin ise pembe düşler olarak adlandırıldığı bir dönemde girişimcilik üzerine ezber bozan bir seminer gerçekleştirdi.
 
PYSP’ye katılamayan öğrenci ve mezun arkadaşlarımız için tuttuğumuz notları aşağıda sizlerle paylaşmak istiyoruz:
 
“Girişimcilik sadece kalıtsal bir aktarım olarak düşülmemelidir. Bu konu çevre koşulları, kalıtım ve eğitimin de dâhil olduğu bir yapı içerisinde anlamlandırılabilir.
 
Sahip olduğumuz statüyle, eğitimle, maddi güçle böbürlenip diğer insanlara tepeden bakabilir ya da dünyada kendi cennetinizi kurmakla meşgul olabiliriz. Ama şunu unutmamalıyız; Allah’ın verdikleriyle Allah’ın yarattıklarına üstünlük taslamak ancak şeytana yaraşır. İnsan ise ona verilen nimetlerle adalet, hoşgörü ve refah üretmelidir.
 
Ben gurup karizmasına inanırım. Ama dünyada ve Türkiye’de lider karizması kurumların lokomotifi olmaya devam etmektedir. Liderler kenara çekildiğinde veya bu hayatı terk ettiklerinde bu kurumlar hızlı bir zayıflama ve dağılma sürecine girmektedir. Kurumların ömrünü uzatmak ve etkinliğini artırmak için eşit statüde, istişare ile hareket eden bir akil adamlar gurubuna ihtiyaç vardır.
 
Mekanizmalar kendi devamlılıklarını sağlayacak nitelikli yöneticileri yani girişimcileri yetiştirmek zorundadır.
 
Doğru amaçlara ancak doğru araçlar götürür.
 
Hakikati söylemek etrafınızda çoğu zaman rahatsızlık uyandıracak ve birileri size haddinizi bildirmeye çalışacaktır. Sağlam durun ve unutmayın. Hakk, hakikati yüceltenlerle beraberdir.  
 
Bir işi yapmayı ya da bir hedefe ulaşmayı kafaya koyduysanız tam olarak konsantre olun. Beş duyunuzla, aklınızla, kalbinizle, zihninizde olana yakın markaj uygulayın onu 360 derece kuşatın.
 
Girişimci ufuk adamıdır; bugün bulunduğu noktaya çok önceden bakabilen adamdır.
 
Eğer Allah size bir yeteneğinizi fark ettirdiyse unutmayın ki onun hesabını en ince ayrıntısına kadar soracaktır. Dolayısıyla kabiliyetlerimiz azami derecede geliştirmeli ve onları uygun amaçlar için kullanmalıyız.
 
Dünyanın değişen dengelerini doğru şekilde okuyabilmek sizi hep bir adım öne geçirecektir.
 
Kendinizi sürekli yenileyin.
 
Allah’ın insanlar için çizdiği sınırlar çok geniştir. Potansiyelinizi sürekli zorlayın ta ki tevekkülün sınırına kadar…”
 
(…)
 
Sorular ve örnek olaylarla zenginleşen seminerin, katılımcıların iç dünyalarına dönüşlerini kolaylaştırmasını ve insanlığın kurtuluşu için tüm varlıklarını feda edebilecek girişimci ruhların kendilerini fark etmelerini sağlamasını ümit ediyoruz.
 
 
Mustafa Parladıcı
Felsefe-Hz.

Platformunuzu seçin ve paylaşın.