“İnsan Yönetimi” Başlıklı 2’nci Perspektif Seminerimizi Bahattin Aydın’la Gerçekleştirdik

Yönetici/Yönetici adayı arkadaşlarımıza yönetim dünyasının farklı perspektiflerini sunarak ilham vermeyi ve bakış açılarını zenginleştirmeyi amaçladığımız Perspektif-Yönetim Seminerleri’nin 2’ncisi 15 Ocak Cuma günü gerçekleşti.

“İnsan Yönetimi” başlıklı seminerde THY İnsan Kaynakları’ndan Ayşe Topçu’nun moderatörlüğünde Yıldız Holding İK Genel Müdür Yardımcısı Bahattin Aydın’ı misafir ettik.

Kurumsal hayattaki insanın yaşam döngüsünün ele alındığı programımızda konuşmacımız Bahattin Aydın Bey katılımcılara ufuk açıcı bilgiler verdi.

İlk olarak “Şirketler için “insan” ne ifade ediyor, insanın şirketler açısından değeri nedir?” sorusunu yönelttiğimiz konuğumuz, işe alım görüşmelerinde yönetici adaylarına sorduğu sorular bağlamında şunları kaydetti:

“Görüşmelerde mutlaka sorduğum sorulardan bir tanesi “Nasıl yönetiyorsunuz?” sorusudur. Maalesef bu soru üzerinde düşünmüyoruz, çok klişe cevaplar veriyoruz. Yöneticiliğin bir matematiği olmadığını düşünenlerdenim. Bunun bir sanat olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla daha hassas bir iş… Bir zanaatkâr hassasiyetiyle yapılması gereken bir şey…

İkinci sorum ise şöyle oluyor: “Kendiniz gibi bir yönetici ile çalışmak ister miydiniz? Ya da evladınızı kendiniz gibi bir yöneticiye teslim eder miydiniz?” Hayatımızın önemli bir kısmı işte geçiyor. Nasıl çalışıyorsak öyle bir insan oluyoruz günün sonunda… İş bizi dönüştürüyor. Bunu küçüksememek lazımdır. Nasıl yönetiyorsak sonrasında öyle bir insana dönüşüyoruz. “İnsan kaynakları” konusu halen tartışılıyor ve ben bu tartışmayı anlamlı buluyorum. İnsan bir kaynaktır ama diğer kaynaklardan farklıdır. İnsan bir değerdir ve sonucu çok etkileyen bir değerdir. Dolayısıyla çok farklı şekilde ele alınmalıdır diye düşünüyorum. Bunu kendi üzerimizden de düşünebiliriz.

Günün sonunda ulaşmamız gereken şu; nasıl yönetiyorsun dediklerinde derli toplu bir şekilde yöntemim şu, şu enstrümanları kullanıyorum, yaklaşımım budur, insana şöyle bakıyorum, işe şöyle bakıyorum, değerlerim şunlar diyebilmektir.

Bir insan yaptığı işin üzerine kafa yormaya başlarsa, düşünürse, felsefe yaparsa o işin gerçek sahibi olur diye güzel bir tespit var. Dolayısıyla insan yönetimi konusuna çok kafa yorulması gerekiyor.”

Kabiliyetin bilgi ile birleşerek yeteneği oluşturduğuna dikkat çeken Aydın, doğuştan gelen özelliklerimiz olan kabiliyetlerin bilgi ile buluşmaması halinde yeteneğin ortaya çıkmayacağını belirtti.

Değişim ve dönüşümün eskiye göre çok fazla hızlı olduğu, bunların artık adeta bir meteor düşmesi kadar ani geliştiğine işaret eden Aydın, kurumsal hayatın rekabet, uzmanlaşma ve işi ehline vermek demek olduğu günümüz dünyasında yetenekli insanları bulmanın daha da önem kazandığının altını çizdi.

Yetenek yönetimi özelinde “Kabiliyetleri nasıl anlarız?”, yeteneklerin bulunması, değerlendirilmesi, doğru yere konumlandırılabilmesi, taşınabilen, taşınamayan yetenekler, anahtar kişi gibi kavramlara değinen Bahattin Aydın şöyle devam etti:

“Yetenek yönetimi önce insanları yetenekleriyle münasip yerlerde çalıştırmak demektir. Her insanın mutlaka bir yeteneği vardır. Bunu fark etmesini sağlamak, potansiyelini açığa çıkarıp uygun bir iş vermek, herkesin yeteneğine münasip yerde olduğuna emin olmak gerekir. Sonrasında da kritik anlarda, kriz durumlarında çözüme destek verecek yetenekler hangileri onları bulup çıkarmak gerekir.”

Yıldız Holding İK Genel Müdür Yardımcısı Bahattin Aydın’ın katılımıyla şirketlerde insan kaynakları süreçlerine yatırım yapmanın önemi, işveren markası olma, yönetici markası olma ve performans yönetiminin detayları gibi pek çok önemli konuyu ele aldığımız, katılımcılardan gelen soruların da cevaplandığı “İnsan Yönetimi” başlıklı programımızın geniş halini aşağıdaki Youtube linkinden izleyebilirsiniz.

Perspektif seminerleri Şubat ayındaki Marka Yönetimi başlıklı programla devam edecektir.

Platformunuzu seçin ve paylaşın.