“Islamic Fintech: Today and Tomorrow” Seminerimizi Geride Bıraktık

12 Mayıs Cuma günü “Islamic Fintech: Today and Tomorrow” başlıklı programımızda IFIN Dijital Çözümler A.Ş Genel Müdürü Faruk Raza ve Büyümeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ethem Ünver ile Kuveyt Türk Katılım Bankası Stratejik Proje Yöneticisi Orhan Koyuncu’nun moderatörlüğünde, Türkiye, İngiltere, Pakistan gibi ülkelerde İslami Finans’ın durumunu ve Fintech Teknolojisinin İslami Finansı nasıl etkilediğini ele aldık.

Konuşmasına soruları ile katılımcıları da dâhil eden Faruk Raza, katılım hesabı açmanın ve bunun bilinçli bir seçim olarak yapılmasının kıymetli olduğunu aktardı. Teknolojinin son 50 yıldaki ilerlemesine ve bunun banka sektöründeki yansımalarına; kendi çocukluğunda bankaların bodrum katlarında tuttukları binlerce defterden oluşan arşivlerin tarih olmasından örnek veren Zara, günümüzde ise bankacılığın dijitalleşme seviyesine ve bunun işlem yapmada sunduğu esnekliğe dikkat çekti.

Ayrıca banka uygulamaları gibi kolaylık sağlayan teknolojilerin yanında uluslararası para transferi gibi teknolojilerin de hayatımıza girdiğini aktardı. Bu yeni teknolojilere ayak uydurmayıp değişimi reddeden eski kurumların yok olacağına değinen konuşmacımız, hayatta kalmak ve gelişmek isteyen kurumların tek yolunun Block Chain benzeri yeni teknolojileri benimsemek olduğuna da değindi.

Asıl sorunun zihniyetle ilgili olduğunu aktaran Zara, teknolojinin bankacılık sektöründe gelişmeye olanak sağlasa da geleneksel sisteminden kopmayan, zihniyetini değiştirmeyen ülkelerin bu gelişimi engellediğine değindi. Türkiye’nin düzenleme konusunda halen boşluklara ve iyileştirme ihtiyacına sahip olduğuna; bunun yanı sıra temel şeyler için iyi bir düzenlemeye sahip olduğuna değindi.

Son olarak konuğumuz, paranın bir meta değil, değişim aracı olduğuna dolayısıyla ticaretinin yapılamayacağına dikkat çekti.

Değerli konuklarımıza sunumları için ve etkinliğe vakıf merkezinde ve Zoom platformu üzerinden katılım gösteren katılımcılarımıza ilgileri için teşekkür ederiz.

Haber Metni: Şerif Ergin – Makina Mühendisliği 3. Sınıf Öğrencisi

Platformunuzu seçin ve paylaşın.