“İstanbul’un Lezzetleri” nde İlk Durağımız Kanlıca Oldu

Fikir, Sanat ve Medeniyet Komisyonu üyelerimiz ve komisyon başkanımız Güner ÖZEN ile Kanlıca’yı ziyaret edip Kanlıca yoğurdunun tadına baktık!

FSM Komisyonu olarak başlattığımız “İstanbul’un Lezzetleri” etkinlikleri kapsamında ilk gezimizi 10 Aralık Cuma günü Boğaziçi’nin güzide ve şirin semtlerinden Kanlıca’ya gerçekleştirdik. İlkbaharı andıran bir Cuma sabahı Kanlıca İskelesi’nde buluşan komisyon üyelerimiz, evvela Kanlıca’nın arka sokaklarını ve tarihi evlerini gördüler. Komisyon üyelerimiz, Kanlıca’ya gelindiğinde yalnızca tarihi iskelenin görüldüğünü, oysaki sahilden yukarıya doğru çıktığınızda da başta asırlık tarihi ahşap evler olmak üzere pek çok ziyarete değer güzelliğin görülebileceğini belirtti.

Kanlıca’daki gezimizin birinci safhasından sonra Boğaz’a nazır bir tepede yemyeşil ağaçlara sırtını vererek imal edilen meşhur “Ahmet Nazlı Kanlıca Yoğurdu”nu deneyip imal edildiği mandırayı ziyaret ettik. Burada işletme yetkilileriyle de görüştük ve Kanlıca yoğurdunun ehemmiyetini dinledik; koyun ve inek sütünden oluşan bir karışım ile yapılan yoğurdun lezzetine ve doğallığına tam puan verdik.

Lezzet tadımı sonrası etkinliğimiz tarihi iskele ve Gazi İskender Paşa Cami’ne doğru ilerdi. Burada komisyon üyesi bendeniz Emir Özdemir, bir Mimar Sinan eseri olan caminin mimarisi, tarihi ve muvakkithane hakkında bilgi verdim. Sonrasında üyelerimizden Ahmet Zahit Güney, Yahya Kemal’in “Eylül Sonu” şiirini okuyarak Kanlıca’nın edebiyatımızdaki yeri hakkında katılımcılarımıza bilgi verdi.

Etkinlik sonunda yapılan değerlendirmede geziden ve yoğurdun tadımından pek memnun kaldıklarını ifade eden katılımcılarımız, “İstanbul’un Lezzetleri” etkinliklerinin bir seri halinde devam etmesi ve bu tarz gezilerin daha sık yapılıp İstanbul’un kadim kültürünün idrak edilebilmesi hususunda kanaatlerini beyan ettiler.

Haber: Emir Özdemir ( Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler – 2020)

Platformunuzu seçin ve paylaşın.