İstiklal Marşı Neden Bir Daha Yazılamaz Programımızı Gerçekleştirdik!

İstiklal Marşı Neden Bir Daha Yazılamaz?

Türkiye’nin milli şairi Mehmet Akif Ersoy’un kaleminden dökülen İstiklal Marşı, 26 Mart Salı günü düzenlenen programımızda değerlendirildi. Online olarak gerçekleştirilen bu söyleşide İstiklal Marşı’nın önemi ve değiştirilemez oluşunun nedenleri ele alındı.

Programımız, İstanbul Medeniyet Üniversitesi-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Sayın İsmail Güleç’in katılımıyla gerçekleşti. “İstiklal Marşı Neden Bir Daha Yazılamaz?” başlıklı söyleşi, Türk milletinin bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin sembolü olan İstiklal Marşı’nın yazıldığı dönemden günümüze uzanan önemli değerlendirmeler içerdi.

Güleç, söyleşide İstiklal Marşı’nın milli ve manevi değerleri üzerinde durdu. Marşın yazıldığı dönemdeki ruh halini ve Mehmet Akif’in kişiliğini vurgulayarak, marşın değiştirme girişimlerine karşı çıkan güçlü engeller olduğunu belirtti. Özellikle 1970’lerde sol hareket içinde marşın gerici bulunduğu ve okunduğunda ayağa kalkılmadığı gibi tepkilerin de gösterildiğini hatırlattı.

Programımızda Cumhuriyetin 100. Yılı için yazılan marş da tartışılan konulardan biriydi. Güleç, “Ne yazık ki bugüne geldiğimizde 100 yıllık Türkiye tarihinde Akif gibi donanımlı bir şair yetiştiremedik ve yüzüncü yıla layık bir marş kaleme alamadık” yorumunu yaptı.

İstiklal marşına gelen eleştirilere de değinen Güleç, 1930 yılında Türk kelimesinin yer almaması nedeniyle eleştirilen marşın, 1980 sonrasında ise ironik şekilde ırkçı bulunduğunu belirtti.

En önemli vurgu ise İstiklal Marşı’nın tekrar yazılamayacağıydı. Güleç, “İstiklal Marşı tekrar yazılamaz çünkü gücümüz, kabiliyetimiz, kapasitemiz ve ruhumuz öyle bir marşı tekrardan yazmak için yeterli değil” diyerek marşın eşsiz değerine ve Mehmet Akif’in derin ruhuna dikkat çekti.

Programın sonunda katılımcıların soruları cevaplandırıldı ve İstiklal Marşı’nın yazımında Mehmet Akif’in bu şiiri ilahi bir ilham yardımıyla yazmış olduğu vurgulandı. Başta İsmail Güleç hocamız olmak üzere programımıza katılan herkese teşekkür ederiz.

“İstiklal marşı bir daha yazılamaz. Kimse yazamaz. Ben de yazamam. Allah bu millete bir daha ‘İstiklal Marşı’ yazdırmasın!”

Mehmet Akif Ersoy

Fotoğraf & Haber Metni: Muhammed Berat Kengil – İşletme Bölümü, 4. Sınıf Öğrencisi

Platformunuzu seçin ve paylaşın.