Kara Kıtanın Beyaz Gelini Sevde Sevan Usak’ı Misafir Ettik

15 Nisan Perşembe akşamı Türkiye’ den Afrika’ya uzanan bir iyilik köprüsü kuran, bir Masaai yerlisiyle evlenip Tanzanya’da Elarai köyüne yerleşen Sevde Sevan Usak’ı misafir ettik.

Süleyman Dilmen moderatörlüğündeki programda çok yönlü konuğumuzla şehir merkezlerinden uzak kırsal kesimlerde su kuyusu, tarımsal projeler ve okullara meyve fidanı ekimi gibi faaliyetlerle iki ülke halkı arasında ortak bir gönül dilinin nasıl kurulduğunu konuştuk.

70’in üzerinde ülke görüp, gittiği yerleri fotoğraflayan, çeşitli gazete ve dergilerde gezi yazıları yazıp fotoğrafları yayınlanan Sevde Hanım, bu yönü vesilesiyle pek çok yardım kuruluşunun Asya ve Afrika’da gerçekleştirdiği projelerde de gönüllü fotoğrafçı olarak yer almıştır.

Sevde Hanım Tanzanya’da safari fotoğraflamaya geldiği süreçte tanıştığı eşi ile bundan 7 yıl önce evlenerek, Tanzanya’yı da memleketi yapmıştır. Tanzanya’da Rafiki Organisation ve Türkiye’de Paylaşmaktır Hayat Derneği’ni kuran Sevde Hanım, eşinin köyü olan Elerai’de evlat edindiği 2 çocuklarıyla beraber bölge halkının hayatlarına dokunan projeler yapmaya gönüllü olarak devam etmekte ve yılın çoğunu Tanzanya’da, kalanını da Türkiye’de geçirmektedir.

Programımızda Sevde Hanım’ın kurduğu STK’lar ve Tanzanya’daki yaşamı özelindeki dolu dolu hikayesini kendi ağzından süremiz yettiğince dinledik. Katılımcılardan gelen yoğun soruları da cevaplayan konuğumuzun hikayesini aşağıdaki Youtube linkinden izleyebilirsiniz.

Platformunuzu seçin ve paylaşın.