Kardeşlik Bağımızı Güçlendirmek Üzere Cizre’yi Ziyaret Ettik

Hamilik Okulumuzun Yiğitlik Meydanları’ndan biri olan 18 öğrencimizden oluşan Cizre Şenlendirme Grubumuz  1-3 Haziran tarihleri arasında Cizre’yi ziyaret etti. Lise öğrencileriyle kardeşleşme, yardıma ihtiyacı olan öğrencilere burs ve çeşitli yardımların sağlanması gibi hayır faaliyetlerinde bulunmak üzere yola çıkan ekibimiz, Hamilik Okulu’nda en çok üzerinde durdukları  ‘insan olma davası’  için bir adım attı.

c19

Cuma sabahı Cizre’ye varan öğrencilerimiz ilk olarak Hz.Nuh aleyhisselam’ın kabrini ziyaret ederek, dua ettiler. Daha sonra Kırmızı Medrese’yi ziyaret ederek kadim medeniyetimizin izlerini gördüler. Cuma namazını kıldıktan sonra ise, Cizre Fettah Kadooğlu Anadolu Lisesi’nde eğitim görmekte olan 36 öğrenci ile buluştular. Tanışma, birebir görüşmeler, kısa film yorumlama, zeka oyunu aktiviteleriyle hem birbirlerini tanıdılar, hem de Cizreli öğrenci kardeşlerimiz niçin Cizre’ye geldiğimizi tam manasıyla anlama fırsatı buldular. Aktivitelerden sonra hep birlikte yapılan iftarla ilk günü bitirdiler. Ertesi gün tekrar buluşan ekibimiz ve öğrenciler farklı fikirleri ve yaratıcılıklarını göstermek amacıyla ‘defter’ etkinliği yaptılar. Ayrılma vakti geldiğinde ise hem Boğaziçi Üniversitesi’nde okuyan öğrencilerimiz hem de liseli kardeşlerimiz duygusal anlar yaşadılar. İki günlük süreçte çok şey paylaştılar, çok güzel bir bağ kurdular bu sebeple herkes gözleri yaşlı şekilde birbirine veda etti. Cizre Yiğitlik Meydanı’mız 3 yıl süre ile planlanmış olup, ancak daha sonraki yıllarda da devam etme niyetiyle yola çıktı. Bu sebeple ilerleyen zamanlarda da Cizreli kardeşlerimiz ve vakfımızın öğrencileri iletişimde olacaklar ve görüşmeye devam edecekler.

c14

Öğrencilerden ayrıldıktan vakfımız öğrencileri rehber Abdullah Yaşın eşliğinde Cizre’deki tarihi mekanları gezdiler. Hz.Nuh aleyhisselamın gemisinin kıssasını, Cizre tarihini, Mem u Zin’in hikayesini hem rehberden dinlediler, hem de gezerek adeta yaşadılar. Günün sonunda Hamilik Okulumuz’dan 18 öğrencimiz, Vakıf Başkanımız Bahattin Aydın, Hamilik Okulu Komisyonu Başkanımız Serkan Demir, Mütevelli Heyeti Üyelerimiz Hüseyin Bayraktar, Esma Bendez, Merve Alpu ve Hamilik Okulu Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Lütfi Ertekin’den oluşan Cizre kafilemiz iftar yaptılar ve ardından Cizre’nin ileri gelenleriyle istişarede bulundular. Hem çok etkilenerek, hem de çok etkileyerek İstanbul’a dönen ekibimiz herkesten dua bekliyor.

c17

Beldelerin insanlar üzerinde bir tesiri var, insanların da beldelerin üzerinde olduğu gibi. Bir sene evvel niyet edip çıktığımız bu yolda Cizre ve insanı öylesine güzel dokundu ki her birimize, günün sonunda heybemizdekiler baştaki beklentilerimizden katbekat fazla oldu.  İlk olarak böylesi güzel kadim bir beldeyi, tarihini, insanlığını soluduk. Soludukça geçip gidenlerin, konup göçenlerin artlarında bıraktıkları izlerden yolumuzu bulduk. Hz. Nuh’un kabrini ziyaret ettiğimiz vakit yaşlıca bir teyzemizden bilmediğimiz bir dilde dualar aldık, yapmış olduğumuz ziyaretlerimizde muhabbet ve güler yüzle kapılarda buyur edildik. Orucumuzu yöre halkı ile açma imkanı bulduğumuzda ise gönlümüzü onların misafire olan hürmetleriyle, muhabbetleriyle, içtenlikleriyle doyurduk. Büyük şehrin koşuşturmasına, karmaşasına alışmış olan bizler için gönlümüzün ve ruhumuzun soluklanmasına vesile oldu ziyaretimiz.

İnsanların misafirperverliklerinin yanında yeni yeni hikayelere, hayallere, hayatlara şahit olduk Cizre’de. Kimimize aşina geldi bu hikayeler, kimimiz için başka bir ses başka bir soluk oldu. Tazecik hayatlardan tazecik ümitler, beklentiler, istekler işittik. Bu kısacık iki günde onlardan öylesi şeyler öğrendik ki gittiğimizden farklı oldu dönüşlerimiz ve bizler de gittiğimiz kişilerden farklı olarak döndük İstanbul’a. Onların gözlerindeki ışıltı bizleri de heyecanlandırdı, onların hayallerine biz de kendi hayallerimizi ekledik.

Bu kısa ziyaretimizin  bir dahaki gelişlerimize vesile olmasını temenni ederek İstanbul’a geri döndük dönmesine fakat gönlümüzden aklımızdan bir parçayı orada bıraktık. Bir daha en erken ne vakit gidebiliriz diye vakitler kollar bulduk kendimizi. Biz Cizre’de gönülden gönüle yollar, konuştuğumuz dillerin ötesinde diller bulduk. Bunun güzel hayırlı bir başlangıç olmasını temenni eder, Cizre’ye ve o güzel beldenin insanına İstanbul’dan selam ederiz.

Haber: Zehra Betül Meriç-PDR’20 / Aşina Ös-PDR’20

 

Platformunuzu seçin ve paylaşın.