Küçüksu Kasrı ve Anadolu Hisarı Gezisini Gerçekleştirdik!

29 Temmuz Cumartesi günü öğrencilerimizle beraber Küçüksu’nun sabah serinliğinde bir kahvaltı ve takiben de Anadoluhisarı’ndan geçmişe açılan bir gezi gerçekleştirdik.

Erken kalkan yol alır düsturu ile sabah dokuz sularında Küçüksu’da güzel bir güne başlamak üzere katılımcı arkadaşlarımızla buluştuk. Küçüksu Kasrı Mesire Alanında sandviçlerimiz, meyve sularımız ve atıştırmalıklarımızla mütevazı bir kahvaltı yaptık.

Maksadımız hem karnımızın hem de bilgi haznemizin doyması olduğu için kahvaltıdan sonra çok oyalanmadan rotamızdaki ilk mekana, Mihrişah Valide Sultan Camii’ne doğru ilerledik. Gezi rehberimiz Şerife Alcan Hanımefendinin anlatımıyla camiinin tarihini öğrendik. Ardından Mihrişah Valide Sultan Camii’nden birkaç adım uzaklıktaki Boğaziçi’nin en nadide ve süslü yapılarından biri olan Küçüksu Kasrı’na gittik. Kasrın tarihi detaylarını rehberimizden dinlerken gözlerimizi binanın mimarisinden alamadık. Yapının dış cephesindeki rokoko detaylar; içerisindeki simetrik ve son derece şaşalı salonlar biz ziyaretçileri kendisine hayran bıraktı. Kasır ziyaretinden sonraki hedefimiz ise kasrın yan tarafındaki Mihrişah Valide Sultan Namazgâhı oldu. Ekipçe rehberimizle namazgahlar üzerine sohbet ettikten ve namazgahların ayırıcı özelliklerini öğrendikten sonra yolumuza, tarihe şahitlik eden Anadoluhisarı’na bir de biz kendimiz şahitlik edelim diyerek devam ettik. Anadoluhisarı’nı en aşağısından en tepe noktasına kadar gezip yukarı balkonlarında tatlı tatlı esen rüzgarlar eşliğinde boğaz manzarasını ayrı, Rumelihisarı’nı ayrı ve Boğaziçi Üniversitesinin ağaçlar arasında kaybolmuş güney kampüsünü ayrı seyrettik.

Gezimizin son durağı olan Anadoluhisarı Mezarlığına ulaşmak için mezarlıkla aynı isimli mahallenin tarih kokan sokaklarında yürüdük, rehberimizden hem gördüğümüz köşklerle ilgili hem de Osmanlı’daki köşk kültürüyle ilgili bilgiler edindik. Birlikte Birinci Bayezıd döneminden kalma ve Anadoluhisarıyla yaşıt mezarlığı ve tarihi mezar taşlarını inceledik.

Keyifli gezimizin son durağını da geride bırakırken cebimizde bu güzide boğaz semtiyle ilgili taptaze bilgiler ve güzel anılar kalmış oldu. Emeği geçenlere ve etkinliğe katılan arkadaşlarımıza teşekkürü borç biliriz.

Tekrar görüşmek üzere!

Fotoğraf: Muhammed Berat Kengil – İşletme Bölümü 3. Sınıf Öğrencisi
Haber Metni: Zeynep Zülal Öge Ekonomi Bölümü 1. Sınıf Öğrencisi

Platformunuzu seçin ve paylaşın.