Liderler Kahvesi İlk Oturumu Gerçekleşti!

19 Şubat Pazartesi günü Liderler Kahvesi serimizin ilk oturumunda Kale Grubu Başkan Vekili Sayın Osman Okyay’ı ağırladık.

Bu serideki amacımız farklı sektörlere, farklı yaşanmışlıklara liderlik etmiş konuklarımızı siz değerli öğrencilerimizle buluşturmak ve sizlere farklı bakış açıları kazandırmaktır.

Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği’88 mezunu olan Osman Okyay güncel olarak Kale Grup Başkan Vekilliği yapmasının yanında okulun mezun vakıflarında gönüllü olarak aktif rol oynamaktadır.

Uzun soluklu sohbet boyunca Osman Okyay birçok anısını ve tecrübesini bizlerle paylaştı. Katılımcılarımızın birçoğu bu programda sadece Kale Grup hakkında bilgi edinmeyi beklerken öncelikle Kale Grubu’nun Roketsan kurucu ortaklarından olduğunu öğrendik. Türkiye’nin son 30 yıldaki Savunma Sanayii gelişim sürecini yakından takip etmiş ve gelişmesinde büyük rol oynamış Osman Bey’den bu meşakkatli süreci detaylı dinleme ve sorularımızı sorma fırsatı bulduk. Türkiye’nin roket fırlatma, askeri silah üretme gibi konulardaki başarılarını ve önüne çıkarılan engelleri dinlemek, benzer girişimlerde bulunmak isteyen öğrencilerimiz için bir ders niteliğinde oldu.

Bu anılar aracılığıyla Kale Grubu’nun kurucusu ve vefatına dek onursal başkanı olan Hacı İbrahim Bodur’un hikayesine de değindik. İbrahim Bey’in ülkenin yararına olacak birçok girişim için ne kadar çabaladığını ve Osman Okyay’ı bu konuda ne kadar teşvik ettiğini birinci ağızdan dinlemiş olduk. İbrahim Bey’in hikayesinin yanında son 30 yıllık dönemdeki Türkiye Cumhuriyeti’nin bazı siyasilerinin liderlik özellikleri üzerine konuştuk. Ardından Türkiye’nin Savunma Sanayii gelişimi için Osman Okyay’ın uzun yıllar aynı yolda yürüdüğü Özdemir Bayraktar’la beraber yaşadıkları anıları dinleme fırsatını yakaladık. Osman Okyay’ın anlattığı her bir anı bize farklı tecrübeler kazandırmak açısından çok değerliydi. Konuşmasının içeriğinde sıkça değindiği ve kapanışta özellikle vurguladığı “ En önemli şey sahip olduğunuz değerlerinizdir. Ne yapıyorsanız yapın, değerlerinizi koruyarak yapın!” cümlesi hepimiz için nasihat niteliğindeydi. Konuşma sonrası da sorularımızı cevaplayan Osman Okyay’a ve tüm katılımcılarımıza bu harika program için teşekkür ediyoruz!

Liderler Kahvesi serimize yoğun bir katılımla başlamak hepimiz için çok güzeldi, bir sonraki etkinliklerde tekrar görüşmek duası ile!

Fotoğraf: Esra Nur Bayram – PDR Bölümü, 2. Sınıf Öğrencisi
Haber Metni: Arzunur Yıldız – İşletme Bölümü, 1. Sınıf Öğrencisi

Platformunuzu seçin ve paylaşın.