Kamerun’da Mahmut Ceylân Su Kuyumuz Açıldı…

Mahmut Ceylan (PDR-2006) arkadaşımız geçen yıl bu zamanlar bir trafik kazası neticesinde Rahmet-i Rahman’a kavuştu. Geride onu hayırla yâd etmeye devam eden bir topluluk bıraktı.  Kaza sonrası o son üç gününde, çok sevdiği Rabb’ine kavuşmak için bekliyorken, bizler de bu fani dünyada biraz daha bizimle kalır mı ki diyerek dualar, Yasin-i Şerifler okuduk. Mahmut arkadaşımız hepimizin aklında yer eden o gülümsemesiyle “şimdilik” kaydıyla, bu yalancı âlem bitene değin bizlere veda etti.  Rabb’im Cennetinde kavuştursun inşallah.


“İman edip salih amel işleyenlere gelince, onlar da cennetliktirler. Onlar orada devamlı kalırlar.” (Bakara-82)

 

Onun vedasının ardından, bu satırların yazarı da dahil olmak üzere herkes hayattayken Mahmut Ceylan’ın takva ile gizliden veya aşikâre yaptıklarını öğrendikçe imrendi, örnek almaya çalıştı. Kendisi anlatmazdı yaptıklarını ama o kadar çok şahidi vardı ki bu şahitler, vefatının ardından bir mail grubunda onunla ilgili bir anısını, ilk karşılaşmasını, son görüşmesini anlatınca, içinde hayırdan, iyilikten başka bir şey olmayan bu güzel insanın salih amelleri de ortaya çıktı. Hepimiz okuduk, şahitlik ettik. Her hikâyede ortak noktalar vardı. Ya namaza giderken, ya namaz çıkışında konuşurdunuz onunla. O da olmazsa, elindeki kırmızı kaplı cep Kuran’ı Kerim’i mutlaka gözünüze çarpardı. Evet, o Kur’an-ı Kerim… Kazadan sonra elinden aldıkları o Kuran’ı Kerim… İnşallah mahşer gününde ona şahitlik edecek olan Kuran-ı Kerim…

Mahmut Ceylan arkadaşımız gideli bir yıl oldu ama ondan örnek alınacak davranışlar bizimle kaldı. O, Sevgili Peygamberimizin (sav) “gökteki yıldızlar” dediği sahabe-i kiramdan değildi, yüzyıllar öncesinde yaşamış âlim, evliya zatlardan, hikâyelerini kitaplardan okuyup büyüklerimizden dinlediğimiz kahramanlardan değildi. O da bizim gibi Boğaziçi’ndeydi. Bizim devrimizde yaşadı. Mahmut Ceylan bize Boğaziçi’nde de takvalı Müslüman olunabileceğini, burada da derslerimizden çıkıp ezanla birlikte camiye koşmak için vakit bulunabileceğini, bunların hepsinin dünyanın fenası olduğunu, bunlara aldanmamamız gerektiğini öğretti ve gitti. Allah ondan razı olsun. Âmin.

Vakfımız camiasından hayırsever kardeşlerimizin masraflarını üstlendiği ve İHH aracılığıyla Kamerun’da yaptırdığımız “BYV Mahmut Ceylan Hayratı” su kuyusu, arkadaşımızın irtihalinin birinci senesi dolmadan faaliyete geçti elhamdülillah. Emeği geçenlerin hepsinden Allah razı olsun diyor, bu vesileyle biz de Mahmut arkadaşımızı hayırla yâd etmek istiyoruz.   Ruhu için Fatihalar okuyalım.

 

 

 

Platformunuzu seçin ve paylaşın.