Mesleki ve Bilinç Kulübü Dersini Hamilik Okulu Vakfı Kurucularından Barbaros Ceylan’ın Katılımıyla Gerçekleştirdik.

15 Kasım Salı günü Hamilik Okulu Programı Mesleki Bilinç Kulübü dersini Hamilik Okulu Vakfı kurucularından ve Yönetim Kurulu Üyesi Barbaros Ceylan’ın katılımıyla gerçekleştirdik.

Vakfımız Yönetim Kurulu Başkanı Halim Sırçancı’nın açılışını yaptığı MBK dersimizin başlığı “Fütüvvet ve Ahilik” idi. Sırçancı bu haftaki konuğumuz Barbaros Ceylan ve Hamilik Okulu Vakfı hakkında kademe öğrencilerine detaylı bilgi aktardı. Sözlerine ihsanda bulunmanın öneminden bahsederek sonlandırdı.

“İnsan borçludur! Biz hatırlamıyor olsak dahi Kalubelada bir söz verdik: Dağların, taşların istemediği, kaçtığı göreve biz talip olduk.” diyerek sözlerine başlayan Barbaros Ceylan, Medeniyet kavramının etimolojisine değindi. Bu vesileyle Medine’den, hicretten, Ensar ve Muhacirin kardeşliğinden dem vurduk.

Sağlam sosyolojik bir zemin oluşturabilmek için toplumsallaşmanın gerekliliğinden ve bunun sadece insanın borçlu olduğunun bilincinde olup ihsanda bulunarak, fütüvvet ahlakıyla kendisini donatarak mümkün olabileceğinden bahsettik. Mesleğin insanın borcunu ödeyebilmesinin anahtarlarından biri olduğunu, mesleğimizi omzumuza alıp onu yükseltmemiz ve ancak bu şekilde mesleğimizin de bizi yukarıya çekeceğini konuştuk.

 

Ahilikten, Hamilikten, İnsan olmaktan, mesleğin yol olduğundan, Medeniyetten Vahdet’ten bahseden Ceylan, kademe öğrencelerinin sorularını yanıtladı. Vakfımız Mütevelli Heyeti Üyesi ve Yönetim Kurulu Üyesi Sadık Yener’in hediye takdimi bu samimi ve verimli dersimizi sonlandırdık.

Haber: Özgür Çetin (Yönetim Bilişim Sistemi Bölümü Öğrencisi)
Fotoğraflar: Halil İbrahim Çetinkaya (Uluslararası Ticaret Bölümü Öğrencisi)

Platformunuzu seçin ve paylaşın.