Mezun bayanlar Filistin Gündemi’yle toplandı

Vakfımız mensubu mezun bayanların bir araya gelip sohbet ettiği, hasret giderdiği, eski günleri andığı mezun kahvaltılarının bir yenisini daha 24 Ocak cumartesi günü gerçekleştirdik.

Asitane Konak Sofrası’nda toplanan mezunlarımız, üniversite yıllarından arkadaşlar ve anılarla buluşurken, aynı zamanda farklı dönem mezunları ile tanışma fırsatı buldu. Bu buluşmalarımızın her ay bir de misafiri olmaktadır.

Geçen seneden bu yana geleneksel hale gelen aylık Mezun Bayanlar Kahvaltılı Sohbet programımız, 24 Ocak Cumartesi günü, Araştırmacı-Yazar Yıldız Ramazanoğlu Hanımefendi’nin “Filistin Gündemi” konulu sohbetiyle gerçekleştirildi.

Yılbaşından bu yana Gazze’ye saldırılarla yeniden gündeme gelen Filistin meselesinin farklı yönleriyle yine karşımızda durduğunu belirten Ramazanoğlu, Filistin meselesini ‘Küresel depresyon’ olarak adlandırarak, bu sorunun, hadiseye sessiz kalan diğer dünya ülkelerinin gözleri önünde yıllarca süregeldiğin altını çizerek, “Siyasi arenada pasif kalan ülkelerin tepkisiz kaldığı saldırılarla bir insanlık vahşeti, daha doğrusu bir soykırım yapılmaktadır…” dedi.

Bilinçli insanlar ve aydınlar olarak bizlere elbette büyük görevlerin düştüğünü belirten Yıldız Ramazanoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “İnsanları bilgilendirmek, “insanlık” namına bir bilinç ve vicdan oluşturmak için protestoların, boykotların yanı sıra medya ve tartışma forumları ve platformlarında da sesimizi duyurmalıyız. İyi bildiğimiz İngilizce ile hiç olmazsa evimizde, oturduğumuz yerde The Guardian ya da BBC gibi haber portallarında fikrimizi tüm dünya insanlarıyla paylaşabiliriz. Bazılarımıza göre iflah olmaz gibi görünen insanlar, hatta İsrailliler bile, nihayetinde bizim bu vicdani çağrımıza olumlu cevap verebilirler.”

 

Yıldız Hanım’ın Filistin’deki son durumu değerlendirdiği sohbetimiz bilinçlenmemiz ve bir şekilde harekete geçmemiz adına bizler için faydalı oldu. Filistin Gündemli kahvaltılı sohbet toplantımız, birbirimizi bilgilendirme, yönlendirme hatta gerektiğinde uyarma sorumluluğunu taşıyan bireyler olarak interaktif bir sohbet ortamında gerçekleşti.

 

Sultan Gül

PDR, ’07

Yıldız Ramazanoğlu

Eczacı, sivil toplum temsilcisi ve yazar Yıldız Ramazanoğlu 1958 Ankara doğumlu. Ankara Kız Lisesi’ni ve Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesini bitirdi.
Birçok süreli yayında denemeler ve hikâyeler yayınladı.
Kitapları:
Bir Dünyanın Kadınları (1998)
Osmanlıdan Cumhuriyete Kadının Tarihi Dönüşümü kitabına editörlük yaptı. (2000) Derin Siyah –Hikâye (2002)TYB Hikâye ödülü
İkna Odası -Roman   (2004)
İçimden Geçen Şehirler–Deneme (2005)
Kırmızı –Hikâye (2006)

Platformunuzu seçin ve paylaşın.