Mezun bayanlar Hisarüstü’nde buluştu.

11 Ocak 2009 Pazar günü, yeni ve sıcak mekânımız Boğaziçi Konak’ta bu yıl ilk defa başlatılan “Mezun Bayanlar Okuma Grubu” toplantımızın ilkini gerçekleştirdik. Uzun zamandır göremediğimiz arkadaşlarımızı görebilmek, Hisar Üstü’nde kampus çevresinin o eşsiz havasını solumak, eski günlere dair hatıraları anma fırsatı yakalamak adına sunulan bu fırsatı değerlendirdik.

Toplantımız, maharetli bayanların emeğiyle kurulan güzel bir kahvaltı ile başladı. Kahvaltı boyunca dostlarla muhabbet etmeye doyamayan bizler bir taraftan da ilk okumamızın değerlendirmesini yapmak için merakla bekliyorduk.

 

Bir salonda hanımlar kahvaltı yaparken, bir başka salonda çocuklar kahvaltının keyfini çıkardı.  

 

Okuma grubumuzu farklı bölümlerden ve dönemlerden hanımlar oluşturdu. 1990’lardan başlayarak yakın zaman mezunlarına kadar, geniş yelpazede katılımcılar sayesinde, farklı dönem mezunlarının tanışmasına zemin hazırlayan program, interaktif sohbet, çok yönlü değerlendirmeler ve farklı ilgi ve alanlardan katılımcıların fikirleriyle renkli geçti. Göremediklerimiz görmek, bilmediklerimizi öğrenmek adına bizim için güzel bir fırsat oldu.

Ocak ayının okuması edebiyat alanından bir eserle başladı. Üniversitemiz Türk Dili ve Edebiyatı 1998 mezunu Neslihan Demirci’nin koordinatörlüğünde Peyami Safa’nın Matmazel Noralya’nın Koltuğu adlı eseri değerlendirildi.

Öncelikli olarak, Peyami Safa hakkında bilgilendik. Modern sanat edebiyatı romancıları ve eserleri üzerinde fikir alışverişinde bulunduk. Eserin konusu ve karakterleri üzerine farklı değerlendirmeler yaptık. Eserin yazıldığı döneme ait sosyolojik, siyasi ve kültürel tahliller sayesinde eserdeki karakterleri ve temaları, dolayısıyla yazarı daha iyi anlamaya çalıştık. Daha geniş bir anlayış kazanmak için birbirimize başka yazarlar ve eserler tavsiye ettik. Kısacası, herkesin fazlasıyla istifade ettiğine inandığım güzel bir toplantı gerçekleştirdik.

 

Toplantı sonrasında gelecek ay için tekrar sözleştik. Katılımcıların alanlarına göre görev dağılımı yapılarak devam ettirmeyi planladığımız toplantılarımızda, gelecek ay Tarih alanından bir mezunumuzla, yeni bir kitap değerlendireceğiz. 

Sultan Gül

PDR 07′

Platformunuzu seçin ve paylaşın.