Mimar Sinan’ın İzinde Gezi Programımız Gerçekleşti

27 Mart Pazar günü Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak rehberliğinde Mimar Sinan’ın İzinde Gezi Programımız gerçekleşti.

Mimar Sinan’ın İzinde Gezi Programının ilk rotası Edirnekapı Mihrimah Sultan Camii ve Şehzadebaşı Camii’ydi. Sabah saatlerinde Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Kampüs önünde buluşan katılımcılar önce Kariye Camii’nin hemen karşısındaki Pembe Köşk Kafe’de kahvaltı yaptılar. Kahvaltıdan sonra Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak rehberliğinde, Kariye Camii civarı gezildi. Ardından Boğaziçi Üniversitesi  mezunlarından ve Vakıf Kurucularımızdan Erhan Erken Bey’e ait Kariye Kitap Hediye ziyaret edildi. Katılımcıları büyük bir nezaketle ve misafirperverlikle ağırlayan Erken, sahafta misafirlerine  çay ikramında bulundu.

Öğle namazı İstanbul’un yedi tepesinden birinde inşa edilmiş olan Edirnekapı Mihrimah Sultan Camii’nde kılındı. Namazdan sonra Süleyman Hoca’dan caminin tarihini dinleyen katılımcılar, cami mimarisi hakkında da bilgi edindiler. Bir sonraki durak Kanunî Sultan Süleyman tarafından erken yaşta vefat eden oğlu Şehzade Mehmed için Mimar Sinan’a inşa ettirilen ve mimarın “çıraklık eserim” dediği  Şehzadebaşı Camii”ydi. Camiin tarihi ve mimarisi hakkında bilgi alan katılımcılar cami haziresinde medfun Diriliş Şairi Sezai Karakoç’un kabrini de ziyaret ettiler.

Gezi, Tarihî Vefa Bozacısında devam etti. Katılımcılar son olarak Vefa’da İlim Yayma Vakfı’nın Erkek Yurdu olarak hizmet veren Ekmekçizade Ahmet Paşa Medresesinde çaylarını içip bir sonraki gezide buluşmak üzere vedalaştılar. 

Haber: Hatice Yılmaz ( Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Öğrencisi)
Fotoğraf: Mustafa Alper Çevik (Endüstri Mühendisliği – 2022)

Platformunuzu seçin ve paylaşın.