Mustafa Özel Yönetimindeki Roman Diliyle Girişimcilik ve Finans Okuma Grubumuz Çalışmalarına Başladı

Her ay girişimcilik, para ve finans meselelerinin romanlar üzerinden tartışılacağı Roman Diliyle Girişimcilik ve Finans başlıklı okuma grubumuz çalışmalarına başladı. İktisatçı, Yazar Mustafa Özel yönetimindeki okuma grubunun Ekim ayı oturumu 21 Ekim Çarşamba akşamı gerçekleşti.

Etkinliği düzenleyen komisyonumuz olan Yönetim Kültürü Komisyonu Başkanı, Mütevelli Heyeti Üyemiz Selman Ortaköy’ün ve Mütevelli Heyeti Başkanımız Halim Sırçancı’nın katılımcılara yapmış oldukları kısa hoş geldiniz konuşmalarının ardından Mustafa Özel Hocamız gerek romanlara neden bu kadar önem verdiği gerekse okuma grubu çalışmamızda nasıl bir yol izleneceğine dair açıklamalarda bulundu.

“Katılımcılarımız her ay ele alınan romandan hangi dersleri aldılar, bu dersleri kendi hayatları ve çalıştıkları işletmelerle nasıl irtibatlandırıyorlar, bunların kısa bir tahlilini bizlerle e-posta üzerinden paylaşmalarını isteyeceğiz. Böylelikle bu topluluğun romanlar üzerinden bir düşünce temrini ortaya koymasını arzuluyoruz. Önümüzdeki 1-2 ay Bernhard Kellerman’ın Tünel ve Don Delillo’nun Kozmopolis romanlarını ele alacağız.

Başımıza gelen ne? Bunu anlamaya çalışmak, insanlık nereye doğru gidiyor, hem kendi toplumumuz hem insanlık cemiyeti için bu soruyu düşünmek ve acaba bunlara bir ışık tutabilir mi romanlar diye bakma gayreti içinde olacağız. Romanlar dinlenmek maksadıyla değil, anlamak, kavramak maksadıyla okunmalıdır bana göre… Her türlü kurgusal sanat hem ruhumuzu yüceltebilir hem de dünyaya topluma ve kendimize dair kavrayışımızı derinleştirebilir. Romanın modernlik adını verdiğimiz durumun ortaya çıkmasında özellikle de bunun en önemli ayağı olan bireyin vücut bulmasında çok önemli bir işlevinin olduğunu düşünüyorum. Roman tarih üzerinde etkisi olmuş bir edebiyat türüdür. Ben bu maksatla romana eğiliyorum, bunun için ciddiye alıyorum.” diyen Mustafa Özel Hocamızla gerçekleşen bu ilk oturumun geniş haline aşağıdaki Youtube linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Okuma grubumuzun takipçileri 15 Kasım Pazar gününe kadar romandiliyleiktisat@gmail.com  mail adresine Tünel romanına dair kısa tahlillerini gönderebilirler.

Grubumuz her ayın 3’üncü Çarşambası Zoom oturumunda bir araya gelerek çalışmalarını devam ettirecektir. Ayrıca okunacak kitaplara dair gerek Hocamızın gerekse katılımcılarımızın önereceği ilave kaynak ve yardımcı metinler de ele alınacaktır.

Platformunuzu seçin ve paylaşın.