Orada N’oluyor?’da Halime Kökçe’yi Misafir Ettik

oradanoluyor1

Mezunlarımızdan Yusuf Özhan’ın moderatörlüğünü yaptığı Orada N’oluyor’un 28 Ekim Pazartesi günkü buluşmasında, Star Gazetesi Açık Görüş editörü Halime Kökçe’yi ağırladık. ABD’de düzenlenen 68’inci BM Genel Kurulu’na katılmış olan Türkiye heyetinde yer alan Halime Kökçe, buradaki izlenimlerini bizlerle paylaştı. ‘ABD-İran Yakınlaşması ve Türkiye’ başlıklı sohbette hatibemiz ayrıca Tunus gezisi izlenimlerini de anlattı.

BM Genel Kurul toplantılarına devlet teamüllerimiz gereği bir sene cumhurbaşkanı bir sene başbakanımız katılıyor. Bu yılki ana başlık konusu Suriye ve İran olan toplantılara Türkiye, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün konuşmasıyla Suriye meselesine odaklanarak katılım gösterdi.

oradanoluyor2

Konuşmanın satır başları şöyledir:

• Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, New York’ta bazı çevrelerden Türkiye’nin gelecekteki başbakanı olması yönünde iltifatlarla üstü kapalı bir lobiyle karşılaştı. Aynı çevreler, Başbakan Erdoğan ve Abdullah Gül’ün dillerinin farklılıklarını vurguladı.

• ABD ve İran arasındaki yakınlaşmada, özellikle Suriye konusunda, beklentilerin aksine olumlu etkilere sahip.

• Şu an Ortadoğu’da, Tunus ve Mısır’da özellikle, yaşanan süreç sistemli bir “ihvansızlaştırma”operasyonudur.

• Esad’ın olduğu bir Suriye formülü gerçeklikten çok uzak bir olgudur.

• Türkiye’deki mültecilerden iletişim kurabildiklerim, bırakın Esad’lı bir Suriyeyi, artık Nusayrilerin olmadığı bir Suriye’de yaşamayı isteyecek kadar yaşananlardan etkilenmiş durumdalar.

• Tunus’ta şu anda Nahda Hareketi’ne yönelik askeri bir baskı var ve iktidara hükümetten çekimeleri için 3 hafta süre verildi. Önceden kendisinin toplumda bu kadar politik bir karşılığı olduğunu tahmin etmediğim Nahda Hareketi lideri Gannuşi, çok ciddi bir mücadele içerisinde ve adeta bir satranç yürütüyor.

• Gannuşi darbe öncesi Muhammed Mursi’ye hükümetten çekilmesi ve mücadelenin çok geniş bir zamanda devam etmesi gerektiği telkinlerinde bulundu.

• Türkiye’nin kendi dış politika çizgisi belirleme gayretinin bu kadar tepki alması normal bir şey ve bu Türkiye’nin dış politika yeteneklerini geliştiren ve ilerleten bir durum olacaktır.

• Dış politikada önceki birikimlerin üzerine yeni birşeyler koyarak ilerleme ihtiyacını Türkiye heyetinin çok iyi okuduğunu düşünüyorum.

Konuşmalarının ardından Halime Hanım’a vakfımız adına öğrencilerimizin eseri bir ebru tablosu günün hatırası olarak takdim edilerek teşekkürlerimiz sunuldu.

Haber: Usame Döner-İşletme’ 13

oradanoluyor3

Platformunuzu seçin ve paylaşın.