Prof. Dr. Celali Yılmaz İle Borsanın Dünü ve Bugününü Konuştuk

5 Mart Cuma akşamı ekonomilerde önemli yeri olan borsayı alanında uzman değerli bir akademisyen, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celali Yılmaz ile ele aldık. BYV Mütevelli Heyeti Başkanı Halim Sırçancı moderatörlüğündeki program Youtube’dan da canlı yayınlandı.

Sermaye Piyasası Kurulunda Uzman, Başuzman, Daire Başkanı, İstanbul Temsilcisi, Danışmanlık gibi görevlerde bulunmuş, geniş bir piyasa tecrübesine sahip olan konuğumuz, piyasanın uygulama tarafında gördüklerini gençlere aktarmak için akademide çalışmalarına devam etmektedir.

Prof. Dr. Celali Yılmaz sunumunun başında “finansal bibliyoterapi” adını verdiği borsa konusunda fikir sahibi olmak adına faydası olduğunu düşünerek derlediği 33 kitaptan bahsetti.

“Piyasalarda sonucu döngüler belirliyor. Piyasada kazanmak dalgaya bağlıdır. Eğer dalga, rüzgar arkadan geliyorsa herkes iyi borsacıdır. Bu limanda bağlı gemide herkesin iyi kaptan olmasına benzer. Ama insanlar dalga sayesinde kazandığı paraları kendi zekasına bağlamaktadırlar. Bu çok yaygın ve klasik bir davranış şeklidir. Borsada başarıya götüren faktör ne aldığın değil neyi ne zaman aldığındır. Ama insanlar tavsiye verirken o döngü kısmını genelde atlamaktadırlar.” diyen Prof. Dr. Yılmaz programımızda finansal piyasaların durumuna dair görüşlerini bizlerle paylaştı. Yılmaz’ın çevirisini yaptığı Howard Marks’ın Dalgaları Yönetmek isimli kitabından ve finans alanıyla ilgilenen herkesin mutlaka okumasını tavsiye ettiği  Nassim Nicholas Taleb’in Siyah Kuğu romanından verdiği örnekler, geçmişte ve günümüzde yaşanan borsa deneyimleriyle devam ettiği sunumunun tamamını aşağıdaki videoda bulabilirsiniz.

Platformunuzu seçin ve paylaşın.