Prof. Dr. Hüseyin Uysal’ı Boğaziçi Konak’ta Misafir Ettik

7 Aralık Cumartesi günü  Boğaziçi Konak’ta Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Uysal ile ağırlıklı olarak tasavvufi konuların konuşulduğu bir sohbet gerçekleştirdik.

söyleşi1

Arkadaşlarımızdan Yavuz Selim Elmas’ın (İktisat’ 14) moderatörlüğünü üstlendiği sohbette, tasavvufun vermiş olduğu mesajları kendi alanı ve bilimsel gerçeklerin sunduğu imkanlarla birleştirip bir bütün olarak sunabilen konuğumuz, genel olarak Allah’ın birliğine, insanın bu birliği nasıl anlaması gerektiğine dair ufuk açıcı, ezber bozan bilgiler sundu. Konuşmasında sık sık Kuran’dan ayetlere ve Peygamber Efendimiz’in (sav) hadislerine başvuran konuğumuz, özellikle insanın kendisini bilmesinin Rabbini bilmesine giden yolda en temel taşlardan biri olduğunu vurguladı.

İnsanın evrendeki yerine işaret eden “Birden Bire Uyanmak” adlı kitabın yazarı olan Hüseyin Uysal, insanın çevresinden, dünyadan hatta evrenden bağımsız olamayacağını, varlığın sadece bedenle sınırlı tutulamayacağını bu yüzden, nereye bakarsak bakalım aslında kendimize baktığımızı, kendimizle konuştuğumuzu belirtti. Konuşmasında uyku aforizmasını kullanan konuşmacımız, insanları uykuda olanlar ve uyanmış olanlar diye ikiye ayırdı. Yukarıda bahsedilen durumu anlayabilen kişilerin uyanmış olanlar olduğunu belirtti.

söyleşi3

Dünyanın en büyük probleminin kendini bilen(uyanmış) insanların eksikliği olduğunu belirten Uysal, ancak kendini bilmeyen insanların başkalarına, doğaya zarar verebileceğini, haksızlık yapacağını ifade etti. Değerli Hocamız dünya hayatının cennet hayatına dönüşmesinin kendini bilen insanların sayısının artmasıyla mümkün olabileceğine de vurgu yaptı.

Anlattıklarının daha iyi anlaşılabilmesi için büyük bir incelik göstererek sohbet öncesi tüm katılımcılara hediye etmiş olduğu  Birden Bire Uyanmak adlı kitabını okumalarını tavsiye eden Prof. Dr. Hüseyin Uysal’a gerek hediyesi gerekse bize ayırdığı zaman ve paylaştığı değerli bilgilerden dolayı şükranlarımızı sunuyoruz.

Haber: Ahmet Şekeroğlu-İktisat’ 15

Platformunuzu seçin ve paylaşın.