Psikiyatrist Yazar Mustafa Ulusoy ile Film Okumalarında Bu Dönem: Into The Wild İşlendi

Fikir Sanat ve Medeniyet Komisyonunun süregelen etkinliklerinden “Mustafa Ulusoy’la Film Okumaları” etkinliğimiz bu dönem 17 Mart Cuma günü, gerçek bir hikâyeden uyarlanmış “Into the Wild” filminin tahlili ile gerçekleşti.

Sean Penn’in yönettiği 2007 yapımı bu filmde, Christopher McCandless’ın başarılı ve refah içindeki hayatını bırakıp Alaska’ya gidişini ve bu süreçte yaşadıklarını izledik.

Mustafa Ulusoy’un film hakkındaki ilk yorumu Christopher’ın travmatik bir örnek olarak karşımıza çıktığı oldu. Devamlı olarak ebeveynlerinin tartışmasına ve aile içi huzursuzluğa maruz kalan Christopher’ın, ebeveynleriyle birlikte toplumla da bağ kuramadığına değindik. Bununla ilişkili olarak içindeki öfkeyi çözmek için uzaklaşıp yalnız kalmayı ve doğayla iç içe olmayı istediğini aktaran Ulusoy, ayrıca uzak yer olarak Alaska’yı seçmesinin de üzerinde durarak vahşi doğayla öfkesini ilişkilendirdi.

Katılımcılarımızdan gelen “Günlük yaşantıda, böyle bir durumda ne yapılabilir?” sorusuna Ulusoy’un yorumu ise insanın kainatla bağ kurarak insanla da bağ kurmayı geliştirebileceği oldu. Ulusoy, doğayla olan küçük temasların da önemini vurguladı.

Programımız farklı sahnelerin izlenmesi ve yorumlanmasıyla devam etti. Katılımcılarımızın ilgisiyle hem program akışında hem de program sonunda gelen sorularla interaktif bir tahlil gerçekleştirdik. Değerli konuğumuza ve katılım gösteren herkese ilgileri için teşekkür ederiz.

Haber Metni: Sümeyye Ebrar Budak – Kimya Mühendisliği, 2. Sınıf Öğrencisi

Platformunuzu seçin ve paylaşın.