Psikiyatrist Yazar Mustafa Ulusoy ile Film Okumalarının İkincisi Gerçekleştirildi

Psikiyatrist Yazar Mustafa Ulusoy ile düzenlenen Film Okumalarının ikincisinde bu ay “A Hidden Life” (Gizli Bir Yaşam) filmi ele alındı.

Yönetmenliğini Terrence Malick’in yaptığı 2019 yapımı film 10 ödül almış ve 32 ödül adaylığına ismini yazdırmıştır. Ayrıca 2019 Cannes François Chalet Ödülü ile Ekümenik Jüri Ödülü’nün sahibi olmuştur. Aynı zamanda filmin senaristi olan Malick, gerçek bir hikayeyi ele alarak İkinci Dünya Savaşında Naziler tarafında savaşmayı reddeden ve idam edilen Avusturyalı çiftçi Franz Jägerstätter’in hayatını beyazperdeye yansıtmıştır.

Filmin  başrollerini August Diehl ve Valerie Pachner paylaşırken diğer oyunculardan bazıları Michael Nyqvist, Bruno Ganz’dır. Mustafa Ulusoy, program süresince filmden kesitler izleterek önemli ayrıntılara dikkat çekti ve günümüz insanı ile bağlantılar kurarak filmi yorumladı. Filmde dikkat çeken ilk kavramın “özgür irade” olduğu, bu iradenin Jägerstätter’deki sağlam karşılığının arkasında ise güçlü bir içsel motivasyon olduğu, bunun da tanrı  inancının etkisi ile sağlanabileceğine değinildi. Tahlilde bahsedilen ve katılımcıların da dikkatini çeken diğer nokta ise Hitler gibi faşist yöneticilerin arkasındaki psikolojik yapı oldu. Ulusoy, bu noktayı insanın bu dünyadaki acziyetine  karşı verdiği bir savaş olarak değerlendirip aslında büyük bir ölüm korkusuna dayandığını belirtti. İnsanın ölüme karşı koyamaması; dolayısıyla  hissettiği zavallılık, Ulusoy’un yorumuyla diğer insanlar üzerinde güç göstererek kendini yüceltmekle ve kalıcılık sağlamakla çözüme kavuşamamaktadır. Ayrıca Ulusoy filmde en etkilendiği noktanın Jägerstätter’in elleri kelepçeli bir şekilde bir kapıdan geçerken durup yere düşen şemsiyeyi kaldırması olduğunu belirterek  Malick’in bu sahnede verdiği detayla insanın dünyadaki yerine, varlıkla bütünleşmesine ve varlığa karşı sorumluluğuna da işaret ettiğine dikkat çekti. 

Katılımın fazla olduğu Film Okumalarının ikincisinde katılımcıların film sahneleri bazında yorumları ve karşılıklı bilgi paylaşımlarıyla programımız sona erdi.

Haber: Sümeyye Ebrar Budak (Kimya Mühendisliği Öğrencisi)

Platformunuzu seçin ve paylaşın.