Psikoloji Okumalar’nda Panik Bozukluk ve Çağımızın Getirdiği Teknoloji ve İnternet Bağımlılığı Konuşuldu

“Güncel Psikolojik Konular” temasını incelemeye devam ettiğimiz Psikoloji Okumaları’nda bahar döneminin ikinci etkinliğini 28 Nisan Cuma günü gerçekleştirdik. Zehra Ağır’ın (Psikoloji ‘09) moderatörlüğündeki etkinlikte “panik bozukluk” ve “teknoloji-internet bağımlılığı” konularını ele aldık.

öneçıkan

Programımızın ilk bölümünde panik bozukluk konusunu inceledik. Panik bozukluğun belirtilerini ve özelliklerini DSM-IV ve DSM-V tanı kitabındaki ilgili bölümden yararlanarak bizimle paylaşan Zehra Ağır, panik bozukluğun benzer özellikler taşıyabilen fobi ile karıştırılmaması gerektiğini belirtti. Panik bozukluk durumlarının incelendiği programımızda, hangi grupların daha fazla risk altında bulunduğunu ve bu durum ile karşılaşıldığında nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini tartıştık. Kendi içerisinde “Agorafobili Panik Bozukluk” ve “Agorafobisiz Panik Bozukluk” olarak ayrılabilen bu anormal durumda, “Agorafobili Panik Bozukluk” durumunu diğerinden ayıran özelliğin bir mekân ve duruma bağlı olduğunu öğrendik. Örneğin agorafobili panik bozukluğu olan bir birey yollardan, köprülerden ya da kalabalık bir insan grubu içerisinde bulunmaktan korkabilir. Fakat bu durumlarda fobi ile karıştırmadan doğru yollar izlenerek çözüme ulaşılabilmektedir.

Birinci bölümümüzü tamamlarken yaklaşık 10 dakikalık bir uygulama seansı gerçekleşirdik. Öğrendiğimiz bilgiler dâhilinde bir panik bozukluk durumu olan bireye nasıl müdahale edilebileceğini, nasıl bir yol izlememizin doğru olduğunu, nasıl soru sormamız ve cevaplar vermemiz gerektiğini yaptığımız çalışma ile deneyimleme fırsatı yakaladık.

Programın ikinci bölümünde ise gelişen teknoloji ve artan internet kullanımı ile hayatımıza giren “Teknoloji ve İnternet Bağımlılığı”na dair sohbet gerçekleştirdik. Telefondan ya da sosyal medyadan uzaklaşma korkusu olarak adlandırılan “Nomophobia” hakkında sohbetimize başladık. Bu bağımlılığın, bireyin kaygı seviyesi ve sosyal işlevimi bozma derecesine göre ciddiyetinin arttığını belirten Ağır, “ulaşılamama korkusu”nun temel düşünce olduğu ve kişinin ciddi bir yoksunluk durumu içerisinde olabileceğini belirtti. Ayrıca sohbetimizin devamında teknoloji ile hayatımızda yer almaya başlayan; Phantom Vibration Syndrome(çalmayan telefonun çaldığını zannetme), Cybersickness (Sanal gerçeklik ile gerçek dünya arasındaki farkı anlamakta güçlük çekme), Cyberchondria ( Hastalık arama hastalığı), Internet Addiction Disorder( İnternet bağımlılığı), Online Gaming Addiction ( Online oyun oynama ve oyunlara para haracama bağımlılığı) ve Google Effect ( Online ortamda bulunan bilgilerin hatırlanmaması) konuları hakkında kısa bir bilgilendirme yapıldı ve konular hakkında örnekler vererek sohbetimizi sonlandırdık.

Haber:Mehmet Emin Sağan PDR’19

Platformunuzu seçin ve paylaşın.