Sabah Namazı Buluşmalarında Emirgan Hamid-i Evvel Camiindeydik!

Öğrencilerle İlişkiler Komisyonu’nun katkılarıyla düzenlenen Sabah Namazı Buluşmalarının bu ayki durağı Emirgan Hamid-i Evvel Camii’ydi.

15 Nisan Cumartesi günü gerçekleştirdiğimiz programımız vakıf merkezinde yaptığımız sahurumuzla başlamış oldu. Akabinde sabah namazını eda edebilmek için vakfımızın önünden kalkan servisle Emirgan Hamid-i Evvel Camii’ne ulaştık. Camii imamının feyizli kıraati eşliğinde cemaatle kılınan sabah namazının ardından camii hakkında bilgilendirme yapıldı.

Ahşap çatı ve tek minareye sahip kare planlı, kiremit yapıdaki Emirgan Hamid-i Evvel Camii, 1779-1780 yıllarında I. Abdulhamid tarafından erken yaşta vefat eden Şehzade Mehmed ve annesi Hümâşah Hatun için yaptırılmıştır. Camiinin hamam, su değirmeni, dükkânlar, fırın, kayıkhane, iskele gibi tamamlayıcı unsurlarından muvakkithane, Hünkâr Kasrı ve çeşme halen ayaktadır. Zamanında yalı camii olan Emirgan Hamid-i Evvel; I. Abdulhamid dönemi kitabesi, Armudî üsluptaki tabloları, Hünkâr mahfilini taşıyan dört sütundaki altın yaldızla boyanmış ampir üsluplu süslemeler, sütunların üstünde ve tavanda bulunan Sultan Mahmud güneşi ve sarkaçlı duvar saatleri ile oldukça göz alıcıdır. Bu yapıları ve süslemeleri incelerken hikâyelerini dinlemek camii ziyaretimizi oldukça keyifli kıldı.

Camii ziyaretimiz sonrasında Emirgan sahilinde güzel bir atmosfere şahit olduktan sonra yine servislerle Kuzey Kampüs’e dönerek programımızı sonlandırmış olduk. Programımıza katılan tüm BYV ailesine teşekkür eder, bir sonraki sabah namazı buluşmamıza hepinizi bekleriz.

Fotoğraf ve Haber Metni: Hanife Sena Turgut – Matematik Öğretmenliği, 2.sınıf Öğrencisi

Platformunuzu seçin ve paylaşın.