Sabah Namazı Buluşmalarında Üsküdar Ayazma Camii’ndeydik!

5 Kasım Pazar sabahı Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Kampüs ‘ten kalkan servisimizle Üsküdar Selimiye’ye doğru yol aldık. Ayazma Camii’nde sabah namazını eda ettikten sonra camii içerisinde Rehberimiz Süleyman Topçu bize camiinin tarihini kısaca anlattı. Ayazma Camii’nin banisinin Sultan III. Mustafa olduğunu ve III. Mustafa döneminde üç camiyi sıfırdan Fatih Cami’yi de neredeyse sıfırdan inşa ettirmiş olmasına rağmen kendi adıyla anılan hiçbir camii olmaması hakkında konuştuk.

Ayazma Camii’nin avlusunu gezmek için dışarı çıktığımızda bizi pasparlak bir gökyüzü ve sonbaharın tatlı havası karşıladı. Camiinin dışındaki kuş evleri ise bizi bizden aldı; ecdat kuşlar için evden ziyade saray yuvası yapmış demek daha doğru olur hatta. Ayazma Camii’nin haziresindeki mezar taşlarını da inceledikten sonra sıra semti gezmeye geldi. Doğancılar’dan Selimiye’ye doğru çıkarken karşılaştığımız çeşmelerde durduk, her köşesi tarih kokan Üsküdar’ın bu taraflarını pazar sabahı sessizliğinde sakince dolaştık. Bu dolaşmada bize eşlik eden Salacak sahile dik inen sokaklardaysa sık sık eşsiz Sur içi manzarasıyla göz göze geldik, o bize ışıltılı bir şekilde gülümsedi, geziye katılanlar olarak bizlerse gözlerimizi ve kameralarımızın odağını ondan alamadık.

Gezimizin son rotası ise kahvaltı mekanımız olan Selimiye Nevmekan oldu. Sıcak çay eşliğinde ve bol muhabbetle kahvaltımızı gerçekleştirdik. Sabahın en temiz havasını, kasım güneşinin en taze demetlerini kapmış halde karnımız tok kahvaltıyı bitirdik ve güzel pazar sabahını noktaladık.

Katılımcılarımıza çok teşekkür eder ve katılan katılmayan herkesi bir sonraki Sabah Namazı Buluşmaları Programımızda aramızda görmeyi temenni ederiz!

Haber: Zeynep Zülâl Öge – İktisat Bölümü, 2. Sınıf Öğrencisi

Fotoğraf: Nazile Çetin – Matematik Öğretmenliği Bölümü, 2. Sınıf Öğrencisi

Platformunuzu seçin ve paylaşın.