Sabah Namazı Buluşmamızı Bu Kez Zeyrek Camii’nde Gerçekleştirdik

Sabah Namazı Buluşmamızı Bu Kez Zeyrek Camii’nde Gerçekleştirdik

Her sene Öğrencilerle İlişkiler Komisyonu katkılarıyla düzenli olarak geçekleştirdiğimiz Sabah Namazı Buluşmalarının bu seneki ikinci durağı Zeyrek Camii’ydi. Restorasyonu 2 sene önce tamamlanmış olan bu tarihi camiinin önemi ne denli büyük olsa da ne yazık ki hak ettiği kadar ziyaretçiye sahip değil. Biz de hem bu önemli yapının tarihini anlamak hem de Boğaziçili gençler olarak camiyi şenlendirmek adına Zeyrek Camii’ni istikamet olarak belirledik.

11 Aralık Pazar günü servislerle Zeyrek Camii’ne ulaştık. Sabah namazının ardından Zeyrek Camii imamı Seyfi Akyol’un tesbihatını dinledik. DİB Fatih koordinatörü Kenan Tokgöz hocamız camide bize eşlik etti. Zeyrek Camii’nin tarihini rehberimiz Süleyman Topçu’dan dinledik. Aslında bir manastır olan Zeyrek’in, İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından Molla Zeyrek’e emanet edilmesi ve medrese olarak kullanılması süreçlerini dinlemek oldukça ilgi çekiciydi. Hünkar mahfili ve normalde ziyaretçilere kapalı olan mahzenleri gezme fırsatımız oldu. Camiinin halıları kaldırıldığında ise opus sectile adı verilen yüzlerce yıllık süslemeleri ve bunların son restorasyonla birlikte cam yükselti konularak nasıl muhafaza edildiğin gördük.

Sabah namazı sonrasında ise Cankurtaran Sosyal Tesisleri’nde kahvaltımızı ettik. İstanbul’un bu çok katmanlı yapısını gezerken bizlere eşlik eden tüm BYV mensuplarına teşekkür ederiz.

Bir sonraki sabah namazı programında görüşmek üzere!

Haber: Edanur Ünlüsoy (Boun Psikoloji Bölümü Öğrencisi)
Fotoğraf: Halil İbrahim Çetinkaya (Uluslararası Ticaret Bölümü Öğrencisi)

Platformunuzu seçin ve paylaşın.