Sahaf H. Hayrunnisa İstekli İle “Sahaflık, Kitap Ve İnsan İlişkisi” Programı Gerçekleştirildi.

Vakfımızın Fikir Sanat Medeniyet Komisyonu’nun 11 Kasım Perşembe saat 21.00’de gerçekleştirdiği söyleşi de Sahaf Hayrunnisa İstekli Hanımefendi ağırlandı. Moderatörlüğünü Edanur Ünlüsoy’un yaptığı söyleşinin ana teması “Sahaflık, Kitap ve İnsan İlişkisi”ydi.

Öncelikle Hayrünnisa Hanımefendi’nin Hezarfen Sahafı açmadan önceki yıllarını ve sahaf dükkanını açmaya karar vermesinde nelerin etkili olduğu konuşuldu.Bir sahafın satacağı eserleri nasıl belirlediğine, kitap bulma arzusuyla gelen müşterilerle iletişimi nasıl kurduğuna ve sahaflık mesleğinin inceliklerine değindi. Hayrünnisa Hanım, bir kitabın pek çok örneğinin olduğu bir sahaftan çok; içine girildiğinde kaybolunabilecek, pek çok farklı ve benzersiz eserin olduğu bir sahafa sahip olma arzusunu dile getirdi. Bugün gelinen noktada, sahaflığın daha çok ticari amaçlarla ve çoğunlukla internet üzerinden yapıldığından bahsetti.

Programın sonunda, katılımcıların sorularını yanıtlayan İstekli, bu sorular vasıtasıyla gençlik döneminde içinde yer alınması gereken muhitlerin öneminden bahsetti. Katılımcılara pek çok farklı alanda yazar ve kitap tavsiyesinde bulundu. İstekli, Alan Rickman’ın “İşinizi ciddiye alın, bunu yapmanın yolu kendinizi fazla ciddiye almamaktır.” sözünü önemli bulduğunu ve hayatta birçok işe böyle yaklaşarak bulunduğu yerde yaptığı işi en iyi şekilde yapmanın önemli bir düstur olduğunu vurguladı.

Program, katılımcı sorularının cevaplanmasıyla beraber İstekli Hanımefendi’yi Hezarfen Sahaf’ta ziyaret etme dilekleriyle sonlandı.

Platformunuzu seçin ve paylaşın.